Liczba Ukraińców popierających członkostwo kraju w NATO wzrosła ponad dwukrotnie. W ewentualnym referendum ideę tę poparłoby ponad 60 proc. mieszkańców kraju. Sondaż w tej sprawie przeprowadziły dwie znane pracownie: kijowska fundacja Demokratyczne Inicjatywy oraz Centrum im. Rzumkowa.
- Gdyby referendum w sprawie wejścia Ukrainy do NATO zostało przeprowadzone dziś, "za" głosowałoby aż 63,9 procent respondentów – poinformowała w Kijowie dyrektor fundacji Demokratyczne Inicjatywy Iryna Bekeszkina.
Jak wykazały badania opublikowane przez tę pracownię, liczba przeciwników członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim na Ukrainie sięga 28,5 procent.
Po aneksji Krymu
Pięć lat temu tendencja była odwrotna. Członkostwo w NATO popierało 24,6 proc. Ukraińców. Przeciwko sojuszowi opowiadało się 67 proc. obywateli. Rok temu w podobnych badaniach za członkostwem było 45,4 proc., przeciwko – 36,4 proc. respondentów.
Ukraińscy socjolodzy tłumaczą wzrost poparcia dla członkostwa w NATO aneksją Krymu przez Rosję (w marcu 2014 r.), a także konfliktem zbrojnym z udziałem prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.
Zdaniem Iryny Bekeszkinej, wydarzenia w Donbasie wywarły wpływ na Ukraińców, mieszkających w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie toczy się konflikt.
- Wcześniej przeciwko wejściu Ukrainy do NATO opowiadało się 95 proc. mieszkańców Donbasu. Obecnie ich odsetek wynosi 60 proc. To dowód znaczących zmian - podkreśliła Bekeszkina. Stwierdziła jednocześnie, że "sprawa NATO nadal dzieli społeczeństwo ukraińskie".
Poparcie dla integracji europejskiej
Zgodnie z wynikami badań wzrasta także poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE. Obecnie za integracją europejską opowiada się 51,2 proc. badanych.
Na początku 2013 r. za wejściem do UE głosowałoby ok. 48 proc. Ukraińców. Przyłączenie Ukrainy do Unii Celnej z udziałem Rosji, Białorusi i Kazachstanu popierało w 2013 r. ok. 40 proc. pytanych. Dziś wejście do Unii celnej ma na Ukrainie 17,4 proc. zwolenników.
Badania kijowskiej fundacji Demokratyczne Inicjatywy i Centrum im. Razumkowa zostały przeprowadzone 22-27 lipca na reprezentacyjnej próbie 2011 badanych we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i okupowanych przez rebeliantów regionów w Donbasie.
Autor: tas//gry / Źródło: Ukraińska Prawda, dif.org.ua, PAP