Jedna rakieta, 143 satelity. "Rekord w historii lotów kosmicznych"

Autor:
pqv/kab
Źródło:
Reuters

Rakieta Falcon 9 w trakcie jednego startu wyniosła na orbitę 143 satelity. Jak informuje Reuters, to "rekord w historii lotów kosmicznych". "Jestem podekscytowany" - pisał jeszcze przed startem w mediach społecznościowych Elon Musk, właściciel SpaceX.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na przylądku Canaveral na Florydzie o godzinie 10 rano czasu lokalnego. Był to start w ramach programu Transporter-1. OGLĄDAJ TVN24 GO Z komunikatu SpaceX wynika, że na szczycie rakiety znalazły się 133 satelity, które służyć mają celom komercyjnym w ramach programu SmallSat Rideshare, który zapewnia dostęp do przestrzeni kosmicznej małym operatorom satelitarnym. Dodatkowo 10 satelitów umieszczono na konstelacji Starlink, która ma świadczyć usługi dostępu do internetu na całej Ziemi.

Jak informuje Reuters, to "rekord w historii lotów kosmicznych".

Start opóźniony o jeden dzień

Start rakiety Falcon 9 został opóźniony o jeden dzień z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. "Uruchomimy wiele małych satelitów dla szerokiego grona klientów. Jestem podekscytowany, że mogę oferować niedrogi dostęp do orbity dla małych firm" - pisał jeszcze przed startem w mediach społecznościowych Musk. SpaceX wystrzelił dotąd na orbitę 800 satelitów. By zapewnić szerokopasmowy internet na całym świecie, potrzebnych jest ich kilka tysięcy. Szacuje się, że koszt operacji to około 10 miliardów dolarów. Docelowo ma wygenerować 30 miliardów dolarów rocznie, które mają zostać przeznaczone na rozwój międzyplanetarnego programu Muska o nazwie Starship.

Autor:pqv/kab

Źródło: Reuters