Już w przyszłym roku Amerykanie uruchomią pierwszą fazę systemu obrony antyrakietowej w Europie - podaje "Washington Post". W ramach tarczy w 2018 r. rozmieszczone mają zostać instalacje antyrakiet w Polsce. Jako pierwszy powstanie jednak radar wczesnego ostrzegania na promienie rentgenowskie.
Budowa radaru stanowić będzie pierwszy etap budowy systemu wykrywania rakiet krótkiego i średniego zasięgu. W jego skład wejdą także instalacje w Izraelu i innych krajach sprzymierzonych z USA na Bliskim Wschodzie. Sam radar stanie w Bułgarii lub Turcji.
Polska w 2018
Radar będzie współpracował z rakietami przechwytującymi SM-3 (Standard Missile 3) rozmieszczonymi na niszczycielach Aegis i krążownikach, które patrolują wody Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.
W 2015 r. zostanie zrealizowany drugi etap planu - rozmieszczenie antyrakiet SM-3 w Rumunii.
W trzy lata później rakiety znajdą się w Polsce, co ma być trzecią fazą projektu. W tym czasie planuje się także wprowadzenie do arsenału rakiet SM-3 nowej generacji i nowocześniejszych radarów.
Nowy plan Obamy
Tarcza ma bronić Europy i stacjonujących na tym kontynencie oraz w rejonie Bliskiego Wschodu wojsk amerykańskich przed irańskimi rakietami krótkiego i średniego zasięgu - do ok. 2000 km. Rakiety takie mogą dolecieć z Iranu do takich członków NATO jak Grecja, Rumunia i Bułgaria.
Na początku lipca podpisano w Krakowie, w obecności amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton i szefa MSZ Radosława Sikorskiego, aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej. Według MON i MSZ, aneks ma charakter techniczny, uzupełnia i uaktualnia porozumienie zawarte przez oba kraje.
Inna tarcza
Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę w sierpniu 2008 roku. We wrześniu ubiegłego roku administracja Baracka Obamy ogłosiła plan rozmieszczenia w Europie mobilnych, naziemnych rakiet SM-3 krótkiego i średniego zasięgu, dotychczas instalowanych na okrętach. Poprzednio planowano umieścić pod Redzikowem wyrzutnie o wiele większych rakiet przechwytujących GBI.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: US Navy