Rada Europy wyraziła w środę zaniepokojenie nadużyciami francuskiej policji podczas stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachach w Paryżu i zaapelowała, aby "nie utrwalać tej sytuacji".
Stan wyjątkowy, który pozwala władzy wykonawczej m.in. na zlecanie przeszukań bez nadzoru sędziego, umieszczanie w areszcie domowym wszystkich osób uważanych za niebezpieczne, "poważnie ogranicza korzystanie z podstawowych swobód obywatelskich i osłabia niektóre gwarancje państwa prawa" - ocenił komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks.
Według niego "nadużycia zostały popełnione przez siły policyjne" podczas przeszukiwań administracyjnych. - W szczególności gwałtowne interwencje policyjne oparte na fałszywych informacjach spowodowały ogromne cierpienie psychiczne i ciężkie straty materialne u osób nie mających związku z terroryzmem - ubolewał. Uważa on, że wprowadzenie stanu wyjątkowego "miało stosunkowo ograniczone skutki w walce z terroryzmem". Stosowanie zasad stanu wyjątkowego, często wobec muzułmanów, w tym tych, którzy "nie mają związku z terroryzmem", doprowadza do "wzmocnienia wobec nich stygmatyzacji, a tym samym podważa "spójność społeczną" - podkreśla Muiżnieks. - Jest zrozumiałe i uzasadnione, że państwo mobilizuje się, aby chronić swych mieszkańców przed zagrożeniem terrorystycznym, które pozostaje realne. Jednak dalsze podążanie dotychczasową ścieżką nie jest zdecydowanie pożądane", gdyż może "zwiększyć polaryzację społeczeństwa i osłabiać rządy prawa", co ostatecznie doprowadziły do "zwycięstwa terrorystów - ostrzega komisarz RE.
Paryż chce stanu wyjątkowego
Rząd Francji we wtorek zatwierdził propozycję przedłużenia stanu wyjątkowego o trzy miesiące. Decyzja ta wymaga jeszcze aprobaty parlamentu. W styczniu sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoem Jagland w liście do prezydenta Francji Francois Hollande'a wyraził zaniepokojenie możliwym przedłużeniem stanu wyjątkowego, który obowiązuje w tym kraju do 26 lutego. Jagland wyraził również nadzieję, że "obecnie uchwalane projekty zmian konstytucyjnych i w prawie karnym będą zawierały niezbędne gwarancje w zakresie poszanowania podstawowych wolności". "Mam na myśli w szczególności przepisy dotyczącego użycia broni palnej przez służby bezpieczeństwa i ograniczenia w swobodzie poruszania się" - sprecyzował Jagland. Stan wyjątkowy wyposaża stojących na czele administracji regionalnych we Francji prefektów w takie pełnomocnictwa jak zlecanie przeszukań, aresztu domowego czy zakazu zgromadzeń, jedynie na podstawie podejrzenia o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego.
Autor: mtom / Źródło: PAP