Putin zarządził wycofanie głównych sił z Syrii

[object Object]
Rosja wycofa część swoich sił z Syrii, bo osiągnęła tam większość celów - uznał PutinMO Rosji
wideo 2/27

Rosyjskie wojska w Syrii osiągnęły "zdecydowaną większość" zamierzonych celów, dlatego główna część oddziałów zostanie wycofana - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin.

Prezydent Putin spotkał się w poniedziałek na Kremlu z ministrami spraw zagranicznych i obrony. Poinformował Siergieja Ławrowa i Siergieja Szojgu o decyzji i uznał, że "wycofywanie wojsk powinno się rozpocząć we wtorek, 15 marca".

Rosja wypełniła zadania. Czas na pokój

Putin ocenił, że rosyjskie działania w Syrii doprowadziły do momentu, w którym "możliwe jest rozpoczęcie rozmów pokojowych". Uznał, że należy teraz zwiększyć rolę rosyjskiej dyplomacji w działaniach zmierzających do trwałego zakończenia wojny.

"Putin ma nadzieję, że rozpoczęcie wycofywania wojsk z Syrii będzie dobrym bodźcem dla procesu negocjacyjnego sił politycznych w tym kraju" – cytuje jego słowa rosyjska agencja TASS.

- Mam nadzieję, że obecna decyzja będzie dobrym sygnałem dla wszystkich skonfliktowanych stron i że w sposób znaczący zwiększy zaufanie wszystkich uczestników procesu – ogłosił prezydent.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow dodał po spotkaniu, że Putin zatelefonował do prezydenta Syrii Baszara el-Asada, by poinformować go o swojej decyzji.

Równocześnie - jak zapewnił Putin - rosyjskie bazy w Syrii - morska w Tartus i lotnicza w prowincji Latakia, będą funkcjonowały jak dotychczas, a naloty na "terrorystów" będą kontynuowane. Agencja TASS podaje, że "bazy będą w należyty sposób chronione z lądu, morza i powietrza".

- Pozostała część żołnierzy zajmie się kontrolą procesu zawieszenia broni - stwierdził Putin.

Raport Szojgu

Rosja rozpoczęła operację wojskową w Syrii 30 września zeszłego roku. Kreml uzasadniał, że jej celem jest walka z tzw. Państwem Islamskim.

W czasie spotkania z Putinem Siergiej Szojgu raportował, że w czasie operacji wojsko rosyjskie zlikwidowało 2 tys. islamistów pochodzących z Rosji.

- Wojska syryjskie, przy wsparciu lotnictwa rosyjskiego, wyzwoliły ponad 400 miejscowości i ponad 10 tys. km kw. terytorium. Od końca września samoloty rosyjskie wykonały ponad 9 tys. lotów bojowych - raportował minister obrony.

Co z Asadem?

Damaszek potwierdził ze swojej strony, że Putin rozmawiał telefonicznie z Asadem. Urząd syryjskiego prezydenta oznajmił, że Moskwa zapewniła o kontynuowaniu swojego wsparcia "w walce z terroryzmem". Według rzecznika Kremla nie rozmawiano o przyszłości Asada.

Walki z tzw. Państwem Islamskim

Syryjscy rebelianci walczący z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, a także Zachód, zarzucają Rosji, że celem nalotów padają ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.

Pod koniec grudnia ub.r. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że w nalotach rosyjskiego lotnictwa w Syrii w ciągu trzech miesięcy od początku militarnej interwencji Moskwy zginęło 2371 osób. Jedna trzecia ofiar to cywile.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: adso, tas\mtom / Źródło: Reuters, TASS

Źródło zdjęcia głównego: syria.mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości