Świat

Putin wielkim budowniczym. Miliardy na Kolej Transsyberyjską

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | SorovasKolej Transsyberyjska łączy Moskwę z Pacyfikiem

Prezydent Rosji oświadczył w Petersburgu, że głównym zadaniem władz jego kraju jest stworzenie w Rosji "warunków dla trwałego wzrostu gospodarczego". Ma to oznaczać stopniową liberalizację rynku paliwowego oraz wielkie projekty infrastrukturalne finansowane m.in. z rezerw ze sprzedaży państwowej ropy. Zmodernizowana ma zostać m.in. Kolej Transsyberyjska.

Władimir Putin mówił o tym z trybuny 17. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Uczestniczy w nim 3,4 tys. polityków, ekonomistów, politologów, biznesmenów i przedstawicieli rządów z 66 krajów. Gościem honorowym była kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Ponad 40 mld dol. na infrastrukturę

Putin poinformował, że połowa środków zgromadzonych w Funduszu Dobrobytu Narodowego, w którym akumulowana jest część dochodów z eksportu ropy naftowej, zostanie zainwestowana w projekty infrastrukturalne na terytorium Rosji. Według stanu z 1 czerwca, w funduszu tym zgromadzono 2,675 bln rubli (84,39 mld dolarów).

Prezydent przekazał, że pierwsze trzy takie projekty to budowa szybkiej kolei z Moskwy do Kazania, budowa nowej obwodnicy drogowej wokół Moskwy i modernizacja Kolei Transsyberyjskiej. Na projekty te zamierza się przeznaczyć 450 mld rubli (13,75 mld dolarów). - Kluczowym warunkiem jest ocena efektywności projektu przez prywatny biznes i współfinansowanie z jego strony - podkreślił.

Putin podał też, że podczas forum w Petersburgu strona rosyjska porozumiała się z Chinami w sprawie budowy mostu kolejowego na Amurze; jego przepustowość na początku wyniesie 5 mln ton ładunków rocznie, a docelowo - 20 mln ton.

Liberalizacja rynku paliwowego

Gospodarz Kremla zaproponował też stopniową liberalizację eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), o co od dłuższego czasu zabiegali niepaństwowi producenci gazu. W ocenie Putina podjęciu takiej decyzji sprzyja rosnące zapotrzebowanie na LNG w regionie Azji i Oceanu Spokojnego. Zniesienie ograniczeń w tej sferze - jak zauważył - pozwoli w pełni wykorzystać potencjał wydobycia gazu na szelfie kontynentalnym i terytoriach przybrzeżnych.

Putin ogłosił również, że odtąd prywatyzacja aktywów państwowych będzie się odbywać za pośrednictwem giełdy w Moskwie, co - jak podkreślił - ma służyć podniesieniu kapitalizacji rosyjskiego rynku papierów wartościowych. Putin zaznaczył, że jednocześnie zwiększana będzie przejrzystość i otwartość spółek publicznych.

Amestia nie dla Chodorkowskiego

Prezydent Rosji opowiedział się też za amnestią dla osób skazanych za przestępstwa gospodarcze. Zaznaczył jednak, że akt ten powinien objąć tylko biznesmenów skazanych po raz pierwszy. I to pod warunkiem, że wyrównali lub zgodzili się wyrównać wyrządzone szkody.

Przedstawione przez Putina warunki amnestii oznaczają, że nie obejmie ona byłego prezesa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa. Zostali oni skazani dwukrotnie. Ponadto nie przyznają się do winy, co wyklucza wyrównywanie przez nich domniemanych szkód.

Putin zaapelował do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, aby rozpatrzyła projekt ustawy o amnestii dla biznesmenów jeszcze przed przerwą wakacyjną (5 lipca).

Autor: adso/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Sorovas