Putin wraca na Kreml

Putin wraca na Kreml

Samotny, prowadzący monotonne życie, pracujący ciężej niż Stalin car, który za największych zdrajców Rosji uważa tych, którzy okazali słabość i oddali władzę - Mikołaja II i Michaiła Gorbaczowa; człowiek, który nie odpuści Ukrainy. Taki obraz Władimira Putina wyłania się z artykułu dziennikarza Bena Judaha, opublikowanego w najnowszym numerze amerykańskiego wydania tygodnika "Newsweek".

"Słitfocia" w windzie - tak rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew postanowił podziękować 400 tys. internautom, którzy obserwują jego profil na portalu społecznościowym. W ciągu kilkudziesięciu minut zdjęcie stało się hitem rosyjskiego internetu - niektórzy entuzjastycznie cieszą się z poczucia humoru premiera, inni twierdzą, że to żenująca próba ocieplenia wizerunku znacznie mniej popularnego od prezydenta Rosji polityka.

Nurkowie wydobyli cztery ciała z wraku śmigłowca, który rozbił się w sobotę na jeziorze Munoziero w obwodzie murmańskim. Maszyna uderzyła o taflę wody. Na pokładzie znajdowało się 19 osób. Dwie zostały ranne. Fotele, na których siedzieli przypięci pasami pasażerowie, siła uderzenia wyrzuciła z wnętrza maszyny. Dryfujących rannych znaleźli rybacy.

Na bazie wojsk wewnętrznych MSW powstać może podporządkowana bezpośrednio prezydentowi Gwardia Narodowa - tak eksperci interpretują postawienie na czele tej 200-tysięcznej formacji Wiktora Zołotowa, zaufanego Władimira Putina. To tylko jedna z kilku zmian na szczytach rosyjskiej władzy, wskazująca na umacnianie "siłowego" obozu w Moskwie.

Prezydent Rosji oświadczył w Petersburgu, że głównym zadaniem władz jego kraju jest stworzenie w Rosji "warunków dla trwałego wzrostu gospodarczego". Ma to oznaczać stopniową liberalizację rynku paliwowego oraz wielkie projekty infrastrukturalne finansowane m.in. z rezerw ze sprzedaży państwowej ropy. Zmodernizowana ma zostać m.in. Kolej Transsyberyjska.

Ulicami Moskwy przeszedł "Marsz przeciwko katom", zorganizowany przez opozycję. To wyraz solidarności z sądzonymi uczestnikami demonstracji sprzed roku. Według organizatorów, w marszu uczestniczyło nawet 30 tys. ludzi, policja twierdzi, że było ich góra 6 tys.

Był "szarą eminencją" Kremla i głównym ideologiem Putina. Wymyślił koncepcję "suwerennej demokracji", czyli system rządów, który z demokracją niewiele ma wspólnego. Jego dymisja to dla rosyjskiej klasy politycznej szok i wydarzenie znaczące dużo więcej, niż zwykła dymisja w rządzie. To może być punkt zwrotny rządów Władimira Putina.

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że zgadza się na to, by Borys Bieriezowski, skonfliktowany z Kremlem rosyjski biznesmen, którego w marcu znaleziono martwego w domu pod Londynem, został pochowany w Rosji. Pytanie o Bieriezowskiego padło podczas dorocznego teledialogu prezydenta z obywatelami.

Rosyjskie władze wyraziły w środę zaniepokojenie losem rosyjskiego chłopca adoptowanego przez parę lesbijską z USA, która - według Moskwy - ukrywała, że żyje w związku homoseksualnym. - Sytuacja, w której znalazł się mały Igor Szatabałow, gdy został zaadoptowany w USA, "jest nie do przyjęcia i szkodliwa dla jego zdrowia psychicznego" - ocenił pełnomocnik rosyjskiego MSZ ds. praw człowieka, demokracji i przestrzegania prawa Konstantin Dołgow.

Poparcie dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina spadło do najniższego poziomu od ponad 12 lat, do 62 proc. z 65 proc. notowanych w grudniu 2012 roku - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w najbliższych dniach może wszcząć śledztwo przeciwko byłemu ministrowi obrony Anatolijowi Sierdiukowowi, zamieszanemu w aferę korupcyjną w resorcie obrony - poinformował w sobotę dziennik "Kommiersant".

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny dla wysokich rangą urzędników państwowych z 60 do 70 lat, nazywaną przez przeciwników prezydenta "ustawą o kremlowskich starcach" - poinformowała w środę służba prasowa Kremla. Niezależny portal Slon.ru stwierdził, że upodobni to wkrótce Kreml do "breżniewowskiego politbiura".