Putin chce, by Rosja produkowała więcej systemów przeciwlotniczych

mil.ruZmodernizowane S-300 to jedne z najnowocześniejszych systemów plot.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział zwiększenie tempa produkcji systemów obrony przeciwlotniczej przeznaczonych na eksport, w tym systemu S-300, na bazie którego tworzone są wspólnie z Białorusią i Kazachstanem systemy obronne.

Rosyjski prezydent na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowo-technicznej podkreślił, że systemy S-300, 3-400 oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1 (kod NATO SA-22 Greyhound) dzięki swoim parametrom przodują na światowym rynku broni.

Przypomniał, że na Rosję przypada światowa produkcja około jednej trzeciej systemów obrony przeciwlotniczej, a ich udział w eksporcie w 2013 roku wzrósł z 13 do 20 procent. W tym samym wystąpieniu rosyjski prezydent ostrzegł Ukrainę, że potencjalne przerwanie współpracy z Moskwą "może stać się krytyczne" dla jej przemysłu obronnego. Zaznaczył, że "należy zastanowić się, jak zachować potencjał przemysłu obronnego Ukrainy przechodzącego ostry kryzys", bo jego zachowanie leży w interesie i Rosji, i Ukrainy.

Reporter TVN24 nagrał baterie S-300 na Krymie kilkanaście dni po aneksji półwyspu przez Rosję.

Część baterii rakiet S-300 sfilmowana przez TVN24
Część baterii rakiet S-300 sfilmowana przez TVN24TVN 24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości