Świat

Przeproszą za "polskie obozy koncentracyjne"

Świat

Aktualizacja:
Wydawca gazety chce przeprosić za "polskie obozy koncentracyjne"
tvn24.pl, TVN24Wydawca gazety chce przeprosić za "polskie obozy koncentracyjne"

- Z przyjemnością sprostujemy tę informację i przeprosimy wszystkich, którzy poczuli się urażeni - mówi tvn24.pl Ian Grear, wydawca północnoirlandzkiego "Tyrone Courier". W środę gazeta wydrukowała relację z wizyty w "polskich obozach koncentracyjnych".

- Wszystko co mogę powiedzieć to, że w przyszłym tygodniu zamieścimy sprostowanie - obiecuje Grear. Wyjaśnił, że podtytuł na stronie gazety mówił o tym, że obozy koncentracyjne były "umieszczone" w Polsce.

- Ale mogło to być źle zinterpretowane i za to chcemy przeprosić - przyznał, podkreślając, że "nie taka była intencja gazety". - Z przyjemnością sprostujemy tę informację i przeprosimy wszystkich, którzy poczuli się urażeni - zapewnił Grear.

Informację o skandalicznej publikacji przesłał w środę na Kontakt TVN24 polski internauta z Irlandii Północnej.

MSZ interweniuje

 
Skan gazety otrzymaliśmy na Kontakt TVN24 od internauty Marka Marek

W czwartek zareagowała polska dyplomacja. Oprócz rozmowy z ambasadorem brytyjskim (Irlandia Płn. należy do Zjednoczonego Królestwa), Sikorski poruszył sprawę w rozmowie z polskim ambasadorem w Londynie, który wysłał do "Tyrone Courier" pismo z żądaniem przeprosin i sprostowania.

- Zawsze reagujemy w takich przypadkach - mówił tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski, dodając, że niemal zawsze po interwencji polskich dyplomatów, gazety przepraszają i zamieszczają sprostowanie. Rzecznik przytoczył tylko jeden przypadek odmowy, gdy sprostowania nie chciała umieścić kanadyjska gazeta. Przeprosić kazała jej jednak miejscowa rada etyki mediów.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PUBLIKACJI GAZETY

Wycieczka do Auschwitz

Gazeta "Tyrone Courier" to regionalny tygodnik ukazujący się w hrabstwie Tyrone. Artykuł, który zajmuje w gazecie dwie pełne strony, dotyczy wycieczki ponad 200 osób z Irlandii Północnej do Polski. Wycieczka odbyła się z inicjatywy organizacji "The Holocaust Educational Trust", założonej w 1988 roku w celu uświadamiania młodym ludziom czym jest Holocaust.

"Polskie obozy koncentracyjne"

To już ósma interwencja MSZ w tym roku w sprawie używania przez światowe media sformułowania o "polskich obozach koncentracyjnych" i "polskich obozach zagłady". Od czerwca 2005 roku MSZ interweniowało już w podobnych przypadkach prawie 70 razy.

Poprzednim razem MSZ interweniował w kwietniu, gdy wenezuelskie "Union Radio" podało informację, że w trakcie wizyty w Polsce prezydent Izraela odwiedzi "polski obóz koncentracyjny Treblinka". 13 maja o "polskich obozach śmierci" napisał też holenderski "Algemeen Dagblad" PRZECZYTAJ O "POLSKICH OBOZACH ŚMIERCI" W HOLENDERSKIEJ GAZECIE

Źródło: tvn24.pl, onet.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości