"Ewentualni wspólnicy nie powinni spać spokojnie"


Dowiadujemy się o poważnych nieprawidłowościach w areszcie federalnym w Nowym Jorku, które są bardzo niepokojące i wymagają gruntownego śledztwa - powiedział amerykański prokurator generalny William Barr. W ten sposób skomentował "brak odpowiednich zabezpieczeń" w areszcie, gdzie prawdopodobnie samobójstwo popełnił miliarder Jeffrey Epstein.

Epstein, który był oskarżony o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie seksualne nieletnich, w piątek wieczorem popełnił samobójstwo w swojej celi w nowojorskim więzieniu.

W poniedziałek na konferencji w Nowym Orleanie Barr powiedział, że był "zbulwersowany" i "szczerze wściekły", gdy dowiedział się o brakach "odpowiednich zabezpieczeń" w areszcie, gdzie od początków lipca przebywał Epstein.

- Dowiadujemy się teraz o poważnych nieprawidłowościach w tym obiekcie, które są bardzo niepokojące i wymagają gruntownego śledztwa - powiedział prokurator. Nie wyjaśnił jednak, na czym polegały nieprawidłowości, o których wspomniał. Ostrzegł, że "ewentualni wspólnicy nie powinni spać spokojnie".

W sprawie śmierci oskarżonego miliardera toczą się dwa śledztwa - Inspektora Generalnego Departamentu Sprawiedliwości oraz Federalnego Biura Śledczego (FBI).

W niedzielę media donosiły, że Epstein został zostawiony sam w celi, podczas gdy zawsze miały w niej być przynajmniej dwie osoby, oraz że nie przestrzegano zarządzonych co 30 minut kontroli.

66-letni Epstein najprawdopodobniej popełnił samobójstwo w nocy z piątku na sobotę w Metropolitan Correctional Center w Nowym Jorku. Gdy znaleziono go nieprzytomnego w celi, przewieziono go do szpitala, gdzie stwierdzono zgon.

Według bliskiego sprawy źródła agencji AP Barr "był wściekły", że Epstein był w stanie odebrać sobie życie w celi. Rozmówca twierdzi, że Epstein został zdjęty z obserwacji, zanim odebrał sobie życie. Nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpiło. Już wcześniej, 24 lipca Epstein został znaleziony w swojej celi na wpół nieprzytomny i ze śladami na szyi. Nie wiadomo, czy próbował wówczas popełnić samobójstwo czy został zaatakowany.

Groziło mu 45 lat więzienia

Oskarżonemu o handel i molestowanie seksualne nieletnich dziewczyn Epsteinowi, który utrzymywał, że jest niewinny, groziło do 45 lat pozbawienia wolności. Jego proces miał rozpocząć się w czerwcu 2020 roku. Sędzia nie zgodził się na wypuszczenie go za kaucją - choć adwokat Epsteina proponował 100 mln dolarów - z obawy o to, że miliarder z łatwością zorganizuje sobie ucieczkę. Ale również dlatego, że według ustaleń śledczych, w ostatnich miesiącach Epstein usiłował przekupić świadków, którzy mogliby zeznawać w jego sprawie.

Prócz dowodów na próby uciszenia świadków śledczy odkryli ostatnio w rezydencjach Epsteina obsceniczne fotografie nieletniej dziewczyny, określanej jako "seksualna niewolnica" miliardera. Amerykańskie kanały telewizyjne obiegło odnalezione niedawno nagranie początku przyjęcia w 1992 roku, w którym udział wzięło 28 młodych kobiet i tylko dwóch mężczyzn: obecny prezydent USA Donald Trump i Epstein. Trump nazwał sprowadzone na przyjęcie kobiety "dziewczętami z kalendarza".

Zgodnie z aktem oskarżenia Epstein miał w latach 2002-05 ściągać nieletnie dziewczyny do swych rezydencji, m.in. na Manhattanie oraz w Palm Beach na Florydzie. Płacił niektórym dziewczynom i swoim współpracownikom za werbowanie kolejnych ofiar.

12 lat temu Epstein został oskarżony na Florydzie o namawianie nieletnich do prostytucji, ale udało mu się zawrzeć ugodę pozasądową, dzięki której zamiast na dożywocie skazano go tylko na 13 miesięcy więzienia.

W poniedziałek o wszczęcie śledztwa w sprawie Epsteina we Francji zaapelowało dwoje sekretarzy stanu przy urzędzie francuskiego premiera ds. równouprawnienia płci i walki z dyskryminacją oraz ochrony dzieci, Marlene Schiappa i Adrien Taquet. W oświadczeniu podkreślili, że amerykańskie śledztwo ukazało związki z Francją, a śmierć Epsteina "nie powinna pozbawiać ofiar sprawiedliwości, do której mają prawo".

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP