Projekt Polaka walczy o nagrodę na najlepszy budynek świata

Aktualizacja:
 
Ten projekt Museum of Latin American Immigrants w Miami ma szansę na nagrodę "Najlepszy budynek świata"archiwum Macieja Jakuba Zawadzkiego

Projekt muzeum autorstwa polskiego architekta Macieja Jakuba Zawadzkiego został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jury World Architecture Festival umieściło go w gronie finalistów konkursu na "Najlepszy budynek świata 2011 roku". - To ważne wyróżnienie, bo to konkurs o największe i najbardziej globalne nagrody w dziedzinie architektury – mówi nam Polak.

Chodzi o bardzo spektakularny projekt Miami Pier Museum of Latin American Immigrants w USA, dla którego inspiracją były komputerowo wygenerowane spiralne formy. W rezultacie budynek przybrał oryginalny, aerodynamiczny kształt.

Nieregularne agresywne kształty budynku miały podkreślać dramatyczne życie uchodźców. Ważnym czynnikiem, który wpłynął na projekt, było jego usytuowanie w rejonie klimatycznym często zagrożonym przez huragany. Obiekt został zaprojektowany tak, by możliwie najbardziej zminimalizować siłę naporu dużych wiatrów i fal. Maciej Jakub Zawadzki

 
Wnętrze muzeum (fot. archiwum Macieja Jakuba Zawadzkiego) 

Autor w rozmowie z nami przyznał, że najbardziej inspirujące przy jego projektowaniu były wizjonerskie dzieła brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera, ale przede wszystkim losy imigrantów latynoamerykańskich.

- Nieregularne agresywne kształty budynku miały podkreślać dramatyczne życie uchodźców. Ważnym czynnikiem, który wpłynął na projekt, było jego usytuowanie w rejonie klimatycznym często zagrożonym przez huragany. Obiekt został zaprojektowany tak, by możliwie najbardziej zminimalizować siłę naporu dużych wiatrów i fal – Maciej Jakub Zawadzki z grupy projektowej MJZ opowiada portalowi tvn24.pl.

Głosujcie na Polaka

Muzeum tak bardzo zachwyca, że przyniosło projektantowi nominację do jednej z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie – do World Architecture Festival Awards, wręczanej co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Architektury, który tym razem odbędzie się w dniach 2-4 listapada, jak zwykle w Barcelonie.

- Jest to konkurs o największe i najbardziej globalne nagrody w dziedzinie architektury. Otwarty dla architektów z całego świata. Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem – opowiada nam architekt.

Jego projekt muzeum powalczy o główną nagrodę – o tytuł "Najlepszego budynku świata 2011 roku", a także o zwycięstwo w kategorii "Future Projects/Cultural".

Dodatkowo Zawadzki został zgłoszony do dwóch innych nagród konkursu - WAF Prize for Accessibility In Architecture za promowanie rozwiązań dostosowujących budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz do People’s Choice Award. Tę drugą nagrodę przyznaje publiczność i każdy może głosować do końca października na facebookowej stronie organizatora.

- Zachęcam do głosowania – mówi nam 28-letni architekt, który jest jedynym Polakiem nominowanym w kategorii "Obiekt kulturowy".

 
Maciej Jakub Zawadzki (fot. materiały prasowe/Karolina Moszczyńska) 

Zawadzki jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, po paroletniej pracy w polskich pracowniach architektonicznych wyjechał do Kopenhagi, gdzie pracował dla niezwykle cenionej w świecie pracowni BIG (Bjarke Ingels Group), która zatrudnia 85 architektów i designerów.

Rok temu wygrała Zaha Hadid

World Architecture Festival to kilkudniowe spotkania architektów organizowane od 2008 roku w Barcelonie. Mimo krótkiej historii, impreza zdążyła wyrobić sobie dobrą opinię. W seminariach i w towarzyszącym imprezie konkursie biorą udział najlepsze biura architektoniczne z całego świata.

Wśród nagrodzonych pojawiają się znane nazwiska, nie brak również małych i mniej znanych pracowni, których kunszt dostrzegli architekci, krytycy architektury oraz dziennikarze zasiadający w jury.

W ubiegłym roku zgłoszonych zostało ponad 500 projektów z ponad 55 państw. Zwyciężyła sławna Zaha Hadid i jej projekt MAXXI, National Museum of XXI Century Arts we Włoszech.

Tegorocznego laureata poznamy 4 listopada. Wśród nadesłanych projektów z 59 krajów znajdują się stadiony, komisariaty policji, hotele, domy prywatne, muzea, mosty, szpitale i szkoły. Wśród finalistów są spektakularne budynki tak znanych architektów jak Zaha Hadid (Opera Narodowa w Guangzhou w Chinach) czy Foster + Partners (galeria sztuki Sperone Westwater w Nowym Jorku).

Więcej Polaków nominowanych

Wśród 284 nominowanych projektów są też dwa wrocławskiej Pracowni Projektowej Maćków - w dwóch kategoriach (Sport oraz Complete Building). Nominacje dostały sala sportowa w Bytomiu oraz budynek biurowo-mieszkalny we Wrocławiu.

am//kdj

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum Macieja Jakuba Zawadzkiego