Priorytety polskiej prezydencji. Dziś debata z udziałem Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tusk: Europa ma szczęście, że to Polska będzie wypełniała misję prezydencji
Tusk: Europa ma szczęście, że to Polska będzie wypełniała misję prezydencjiTVN24
wideo 2/2
Tusk: Europa ma szczęście, że to Polska będzie wypełniała misję prezydencjiTVN24

Premier Donald Tusk przedstawi w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Debata z udziałem szefa polskiego rządu ma rozpocząć się o godzinie 10.30.

Premier Donald Tusk przybył w środę rano do Strasburga. W Parlamencie Europejskim zaprezentuje priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Debata europosłów z szefem polskiego rządu ma rozpocząć się o godzinie 10.30 i potrwać około dwóch godzin. Uczestniczyć w niej będzie między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przed debatą Donald Tusk odbędzie dwustronne spotkanie z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

CZYTAJ też: Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

W środę po południu premier Donald Tusk pojedzie do Oslo, gdzie będzie rozmawiał z szefem tamtejszego rządu Jonasem Gahrem Stoere o bezpieczeństwie, pogłębianiu relacji między Europą a USA oraz współpracy w ramach Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wizyta Tuska ma być również impulsem do rozpoczęcia przygotowań do zawarcia polsko-norweskiego partnerstwa w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej.

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia tego roku i potrwa sześć miesięcy. Przebiega pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!". Polska podkreśla - jak podano na stronie Parlamentu Europejskiego - że jej druga prezydencja przypada "w czasie niepewności i niepokoju" w związku z wojną w Ukrainie, rosnącymi napięciami geopolitycznymi, presją migracyjną i spadkiem konkurencyjności Europy.

Warszawa proponuje zatem wzmocnienie europejskiego bezpieczeństwa w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, gospodarczym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej po raz drugi w historii swojego członkostwa w Unii. Pierwsza prezydencja wypadła w drugiej połowie 2011 roku. Wówczas w Parlamencie Europejskim jej priorytety także przedstawiał Tusk jako szef polskiego rządu. Podkreślał wówczas, że konieczna jest walka z tendencjami eurosceptycznymi w Europie.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mathieu CUGNOT/EU