Zełenski skraca wizytę w RPA. Powodem zmasowany atak Rosji

Wołodymyr Zełenski i jego małżonka po przylocie do Pretorii
Wołodymyr Zełenski i jego małżonka przylecieli do Pretorii
Źródło: Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że skróci czwartkową wizytę w Republice Południowej Afryki i wróci do kraju po zmasowanym ataku sił rosyjskich na Kijów. Zełenski odwiedził RPA po raz pierwszy. "Poinformuję prezydenta RPA (Cyrila) Ramaphosę, który sprawuje prezydencję w G20, o sytuacji i naszej potrzebie zintensyfikowania globalnych wysiłków dyplomatycznych" - przekazał na Telegramie Zełenski.

"Minęły czterdzieści cztery dni, odkąd Ukraina zgodziła się na całkowite zawieszenie broni i zaprzestanie kolejnych ataków. Była to propozycja Stanów Zjednoczonych. Czterdzieści cztery dni, odkąd Rosja nadal zabija ludzi i unika twardej presji i odpowiedzialności za to co robi" - napisał na Telegramie Zełenski, nawiązując do ataku sił rosyjskich na Kijów.

Rosjanie zaatakowali stolicę Ukrainy w środę późnym wieczorem. Jedna z rakiet uderzyła w wieżowiec w dzielnicy swiatoszyńskiej. Zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 70 zostało rannych.

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że w nocy ze środy na czwartek wojsko rosyjskie wystrzeliło w kierunku Ukrainy 70 rakiet i 145 dronów. Głównym celem ataku był Kijów.  

"Odwołuję część programu tej wizyty"

Zełenski zaakcentował we wpisie, że jest bardzo ważne, aby wszyscy na świecie widzieli i rozumieli, co się naprawdę dzieje w Ukrainie. "Niestety, jest wiele zniszczeń. Trwają akcje ratunkowe, rozbierane są gruzy budynków" - napisał.

- Dziś (w czwartek - red.) poinformuję prezydenta RPA (Cyrila) Ramaphosę, który sprawuje prezydencję w G20, o sytuacji i naszej potrzebie zintensyfikowania globalnych wysiłków dyplomatycznych. Potrzebujemy natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania ataków (...). Odwołuję część programu tej wizyty i po spotkaniu z prezydentem RPA natychmiast wracam do Ukrainy" - napisał Zełenski.

Prezydent Ukrainy dodał, że minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha weźmie udział we wszystkich niezbędnych spotkaniach w RPA i poinformuje przywódców tego kraju o sytuacji w Ukrainie. Zaznaczył, że Ukraina liczy na pomoc RPA w kwestiach humanitarnych - w powrocie ukraińskich więźniów i dzieci uprowadzonych przez Rosję.

Miejsce uderzenia rosyjskiej rakiety w Kijowie
Miejsce uderzenia rosyjskiej rakiety w Kijowie
Źródło: DSNS Ukrainy

W środę późnym wieczorem, nawiązując do swojej pierwszej wizyty w RPA, Zełenski zaznaczył we wpisie na Telegramie, że "ważne jest, aby przybliżyć godny pokój". "Pracujemy nad tym, aby zapewnić udział krajów G20 w działaniach dyplomatycznych" - dodał Zełenski. "Przygotowujemy się do ważnych spotkań w RPA z prezydentem Cyrilem Ramaphosą oraz przedstawicielami społeczności politycznych, obywatelskich i studenckich" - podkreślił ukraiński przywódca.

Zełenski udał się do RPA wraz z małżonką Ołeną.

Wołodymyr Zełenski i jego małżonka Ołena po przylocie do Pretorii
Wołodymyr Zełenski i jego małżonka Ołena po przylocie do Pretorii
Źródło: PAP/EPA

Pozyskanie międzynarodowego wsparcia

Agencja Reutera napisała w czwartek, że Zełenski stara się zyskać międzynarodowe poparcie dla wysiłków Kijowa w obliczu rosnącej presji ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, który oznajmił, że Waszyngton może się wycofać z rozmów pokojowych, jeśli w najbliższym czasie nie nastąpi wyraźny postęp w tej kwestii.

"Wizyta (Zełenskiego - red.) daje Republice Południowej Afryki i Ukrainie okazję do omówienia stosunków dwustronnych" - poinformowało w komunikacie biuro prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy. Podało również, że wizyta będzie okazją do "zbadania obszarów współpracy w celu wsparcia wysiłków na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju".

Władze RPA, które utrzymują dobre relacje z Rosją, zachowały neutralność po wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę w 2022 roku - odnotował Reuters.

Rozmowa z Putinem

Cyril Ramaphosa rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, o czym poinformował we wpisie na platformie X. Stwierdził, że on i Putin "potwierdzili silne stosunki między państwami". "Ponadto zobowiązaliśmy się do współpracy na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. W tym względzie Republika Południowej Afryki będzie nadal angażować wszystkie zainteresowane strony, w tym rząd Ukrainy, w celu znalezienia drogi do pokoju" - napisał Ramaphosa.

Ramaphosa i Zełenski spotkali się kilkakrotnie, w tym w Kijowie w 2023 roku, kiedy na Ukrainę przybyła afrykańska "misja pokojowa".

W czerwcu 2023 roku oprócz prezydenta Republiki Południowej Afryki Kijów odwiedzili prezydenci Zambii, Senegalu, Komorów, premier Egiptu i minister spraw zagranicznych Ugandy. Ramaphosa po wizycie w Kijowie udał do Petersburga, gdzie spotkał się z Putinem.

Czytaj także: