"Skandal z ułaskawieniem" na Węgrzech

Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się prezydent Węgier Katalin Novak
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się prezydent Węgier Katalin NovakTVN24
wideo 2/2
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się prezydent Węgier Katalin Novak (wideo z lutego 2023 roku)TVN24

Prezydent Węgier Katalin Novak ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka, skazanego za tuszowanie przypadków pedofilii swojego szefa. Ofiarą dyrektora placówki było co najmniej dziesięciu nieletnich. Partie opozycyjne na Węgrzech wzywają do ustąpienia prezydent z zajmowanego stanowiska. Wcześniej krytykowano Novak za darowanie kary skrajnie prawicowemu aktywiście Gyorgy’owi Budahazy’emu, skazanemu za terroryzm.

W Węgrzech narasta krytyka pod adresem prezydent Katalin Novak po tym, gdy na światło dzienne wyszła informacja o ułaskawieniu przez nią osoby tuszującej przypadki pedofilii. Partie opozycyjne przygotowują się do wszczęcia procedury odwołania Novak ze stanowiska.

Jak piszą węgierskie media, skandal z ułaskawieniem prawdopodobnie odbije się niekorzystnie na notowaniach Fideszu - partii Viktora Orbana, a także na międzynarodowej reputacji Novak, która regularnie podkreśla swoje zaangażowanie po stronie rodzin i dzieci.

- Byłem zszokowany. Rozumiem gniew ofiar i jestem ciekaw, choćby z zawodowego punktu widzenia, jakie powody skłoniły Katalin Novak do podjęcia tej decyzji - powiedział w rozmowie z gazetą "Blikk" Gabor Kuslits, specjalista ds. ochrony dzieci.

Na profilach prezydent w mediach społecznościowych pojawiły się dziesiątki komentarzy, oskarżające ją o obronę pedofili.

Cała historia jest tym bardziej obciążająca dla prezydent, że była ona w przeszłości odpowiedzialna za ochronę dzieci jako sekretarz stanu oraz minister ds. rodziny - zauważyła socjolożka Maria Herczog w wywiadzie dla portalu Szeretlek Magyarorszag.

Wzywają do ustąpienia prezydent ze stanowiska

Partie opozycyjne na Węgrzech wzywają do ustąpienia prezydent z zajmowanego stanowiska. Koalicja Demokratyczna (DK), największe ugrupowanie opozycyjne, a także socjaliści (MSZP) zamierzają wszcząć procedurę odwołania Novak z urzędu.

Taka inicjatywa musi zostać zgłoszona przez co najmniej jedną piątą liczby posłów i uzyskać poparcie dwóch trzecich wszystkich deputowanych do Zgromadzenia Narodowego, zdominowanego przez koalicję Fidesz-KDNP.

Węgierska Partia Zielonych (LMP) zwróciła się do pałacu prezydenckiego o dokumentację dotyczącą ułaskawienia. Z kolei ugrupowanie Dialog zaproponowało zmiany w prawie, które zobowiązywałyby głowę państwa do publicznego przedstawiania uzasadnień w przypadku stosowania prawa łaski.

Partia Momentum zapowiedziała na piątek demonstrację przed Pałacem Sandora, siedzibą głowy państwa.

Prezydent nie komentuje sprawy, z wyjątkiem krótkiego, przesłanego w ubiegłym tygodniu prasie oświadczenia jej biura o braku litości dla pedofili.

Novak ułaskawiła wicedyrektora domu dziecka skazanego za pomoc w tuszowaniu pedofilii

Novak ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske na północy Węgier, skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przypadków pedofilii swojego szefa. Dyrektor domu dziecka, którego ofiarą w latach 2004-16 padło co najmniej dziesięciu nieletnich, otrzymał wyrok ośmiu lat więzienia.

Do ułaskawienia doszło pod pretekstem wizyty papieża Franciszka w Budapeszcie w kwietniu 2023 roku, ale sprawa wyszła na jaw dopiero ostatnio.

Czytaj też: Prezydent Węgier ułaskawiła skazanego za terroryzm

"Wizyta papieża jest dla głowy państwa szczególną okazją do skorzystania z prawa łaski. Dlatego prezydent postanowiła przy tej okazji udzielić wielu ułaskawień" - napisano wówczas w oświadczeniu pałacu prezydenckiego.

To nie jedyne kontrowersyjne i krytykowane na Węgrzech ułaskawienie w związku z wizytą Franciszka. Novak darowała wówczas karę m.in. skrajnie prawicowemu aktywiście Gyorgy’owi Budahazy’emu, skazanemu za terroryzm.

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: PAP