Prezydent Węgier ułaskawiła skazanego za terroryzm

Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się prezydent Węgier Katalin Novak
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się prezydent Węgier Katalin NovakTVN24
wideo 2/4
Mateusz Morawiecki spotkał się prezydent Węgier Katalin Novak (wideo z lutego 2022 roku)TVN24

Katalin Novak ułaskawiła w zeszłym roku 40 osób. Jest to jeden z najwyższych wyników w demokratycznej historii Węgier - poinformował portal HVG. Jednym z ułaskawionych przez prezydent był skrajnie prawicowy, mający antysemickie poglądy, aktywista skazany za terroryzm. Jak wskazał portal, Novak podpisała 22 ułaskawienia w ciągu jednego dnia z powodu wizyty papieża Franciszka.

Portal HVG, przytaczając dane ministerstwa sprawiedliwości poinformował, że prezydent Węgier ułaskawiła w zeszłym roku 40 osób. Skorzystała z prawa łaski w stosunku do blisko 9 procent oskarżonych i skazanych, tj. 40 osób spośród 446 wnioskujących.

Ułaskawiła aktywistę skazanego za terroryzm

Katalin Novak ułaskawiła między innymi skrajnie prawicowego aktywistę Gyorgya Budahazyego.

Budahazy wraz ze swymi współpracownikami został w marcu zeszłego roku skazany na sześć lat więzienia za terroryzm, w tym udział w atakach na domy polityków rządzącej w latach 2006-2010 lewicowej koalicji. Jest on też znany ze swoich antysemickich oraz homofobicznych poglądów i akcji.

Do ułaskawienia Budahazyego doszło w kwietniu zeszłego roku, krótko przed wizytą papieża Franciszka. Wizyta papieża była powodem podpisania 22 ułaskawień w ciągu jednego dnia, co było pierwszym tak szerokim zastosowaniem prerogatywy prezydenta od upadku komunizmu na Węgrzech - zaznaczył portal HVG.

Katalin Novak została wybrana na prezydenta Węgier przez parlament w marcu 2022 roku.

Katalin NovakIrena Iris Szewczyk/Shutterstock

Ostatni raz powyżej 40 osób ułaskawiono w 2004 roku

Jak przypomina HVG, ostatni raz głowa państwa Węgier ułaskawiła powyżej 40 osób w 2004 roku. Było to Ferenc Madl, który darował karę 41 osobom. Jednak portal zaznacza, że wniosków było prawie trzykrotnie więcej od tych, które w zeszłym roku trafiły do Novak.

Największy procent ułaskawień miał miejsce w 1995 roku, kiedy prezydent Arpad Goncz pozytywnie rozpatrzył 12,4 proc. wniosków. Jego pierwszym aktem łaski było zamienienie ostatniego wyroku śmierci na dożywocie przed całkowitym zniesieniem kary śmierci na Węgrzech w październiku 1990 roku.

Najmniej ułaskawionych przez głowę państwa było w 2014 roku, kiedy prezydent Janos Ader darował karę jedynie czterem osobom na ponad 750 wnioskujących.

Portal HVG przypomina, że w ciągu 34 lat od upadku komunizmu prezydenci Węgier otrzymali łącznie ponad 29,7 tys. wniosków o ułaskawienie, z czego pozytywnie rozpatrzonych zostało 1640 z nich.

Węgierskie prawo przewiduje, że ułaskawienie przez prezydenta wchodzi w życie dopiero po kontrasygnacie ministra sprawiedliwości. Po 2010 roku, kiedy Fidesz doszedł do władzy, nie zdarzyło się, żeby minister odmówił kontrasygnaty - podkreśla HVG.

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: irena iris szewczyk/Shutterstock