Poroszenko odwiedził Turcję. Erdogan: nigdy nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zakończył w niedzielę wizytę w Turcji. Podpisał z patriarchą Bartłomiejem I umowę o współpracy między Ukrainą a Patriarchatem Ekumenicznym, spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz otworzył ukraiński konsulat w Antalyi.

Ukraiński prezydent przyjechał do Turcji w związku z odbywającym się w Stambule siódmym posiedzeniem Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla Turcja-Ukraina. "Niezwykle produktywna wizyta" - skomentował Petro Poroszenko na Facebooku swój dwudniowy pobyt.

Walka o powrót Krymu

W niedzielę Poroszenko uczestniczył w uroczystości otwarcia konsulatu w Antalyi. - Co roku przyjeżdża do Turcji prawie 1,5 miliona Ukraińców. Ponad 800 tysięcy z nich właśnie do Antalyi - mówił prezydent. - Jednak Antalya to nie tylko kurort. Odbywa się tu wiele międzynarodowych zjazdów. Mam nadzieję, że obecność konsularna Ukrainy w Antalyi umożliwi naszym dyplomatom aktywny udział w tych wydarzeniach - dodał. Petro Poroszenko spotkał się z ukraińską diasporą oraz przedstawicielami Tatarów krymskich. Prezydentowi towarzyszył Mustafa Dżemilew, lider Tatarów krymskich. - Będziemy walczyć o powrót Krymu do Ukrainy - oświadczył Poroszenko.

Temat okupowanego przez Rosję Krymu był obecny również podczas spotkania Poroszenki z prezydentem Turcji. - Nigdy nie uznaliśmy i nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy także kontynuować obronę interesów Tatarów krymskich, zarówno tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia półwyspu, jak i tych, którzy wciąż tam są - oświadczył w sobotę Recep Tayyip Erdogan podczas wspólnej konferencji po spotkaniu z ukraińskim prezydentem. Prezydent Turcji wyraził nadzieję, że sytuacja na wschodzie Ukrainy zostanie rozwiązana dyplomatycznymi i pokojowymi środkami w ramach prawa międzynarodowego.

Przyjaciel i partner

Petro Poroszenko podziękował Erdoganowi za zdecydowane stanowisko i aktywny udział w procesie uwalniania ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych przez Rosję na okupowanym Krymie. Podkreślił też, że w osobie Erdogana Ukraina ma przyjaciela i partnera. - Dla nas ważne jest zapewnienie Turcji, że nie pozostanie ona bezstronna wobec (rosyjskiej) agresji na Morzu Azowskim - powiedział Poroszenko. Według niego Ukraina ustaliła ze stroną turecką koordynację działań w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim, gdzie według władz Ukrainy Rosja od kwietnia zatrzymała bezprawnie ok. 200 jednostek, które płynęły przez Cieśninę Kerczeńską do portów Ukrainy w Berdiańsku i Mariupolu.

Wymiana handlowa na 10 miliardów dolarów

Prezydent Ukrainy zaproponował Turcji dołączenie do międzynarodowej misji pokojowej pod egidą ONZ, która ma w przyszłości kontrolować sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki ze wspieranymi przez Rosję separatystami. - Ufamy Turcji i będziemy szczęśliwi widząc, że bierze ona udział w ustanawianiu pokoju w Donbasie poprzez umieszczenie tam swojej misji - zapewnił Poroszenko.

Na spotkaniu postanowiono m.in. o podpisaniu ustawy o wolnym handlu między Ukrainą i Turcją do końca roku. Erdogan oznajmił, że liczy na wymianę handlową szacowaną na 10 miliardów dolarów. - Śledzimy uważnie proces reform na Ukrainie. Sukcesy Ukrainy w tej kwestii będą korzystne nie tylko dla Ukrainy, lecz dla wszystkich krajów regionu - oświadczył prezydent Turcji.

Autor: pqv//rzw / Źródło: PAP