Prezydent Iranu: Ameryka oficjalnie podważyła swoje zobowiązania


Iran pozostanie stroną porozumienia nuklearnego pomimo wycofania się z niego USA - ogłosił we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dodał, że "nie ma dużo czasu" na negocjacje z innymi światowymi mocarstwami w sprawie utrzymania umowy w mocy.

- Jeśli osiągniemy cele porozumienia we współpracy z innymi stronami układu, umowa będzie nadal obowiązywać. (...) Opuszczając porozumienie, Ameryka oficjalnie podważyła swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego traktatu - powiedział Rowhani w wystąpieniu telewizyjnym nadawanym bezpośrednio po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu USA z porozumienia.

Jeżeli negocjacje zakończą się fiaskiem, Iran będzie wzbogacał uran "bardziej niż w przeszłości (...) w nadchodzących tygodniach" - oznajmił prezydent.

Zdaniem Rowhaniego decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia to "wojna psychologiczna" i "historyczne doświadczenie" dla Iranu.

Prezydent dodał, że zlecił szefowi MSZ Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi negocjowanie porozumienia nuklearnego z innymi krajami będącymi stronami umowy.

W niedzielę 6 maja - oczekując ewentualnej, negatywnej decyzji Trumpa względem porozumienia podpisanego z Teheranem w 2015 roku - Rowhani oświadczył, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję prezydenta USA. Przestrzegł wtedy, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej" decyzji o odstąpieniu od umowy.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP