Potwierdzenie zaangażowania i wsparcia. Deklaracja czterech prezydentów

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP
Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonana
Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonanaTVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonana

Prezydenci Polski, Łotwy, Litwy i Rumunii podpisali w Kownie wspólną deklarację dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego i integracji europejskiej. Potwierdzili w niej także swoje wsparcie dla Mołdawii, Ukrainy i Gruzji w ich wysiłkach na rzecz dołączenia do Unii Europejskiej. Podziękowania dla prezydentów wyraziła w mediach społecznościowych prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Oprócz prezydenta Dudy deklarację podpisali prezydenci: Łotwy - Egils Levits, Litwy - Gitanas Nauseda i Rumunii - Klaus Iohannis.

W preambule dokumentu napisano, że jest on motywowany istniejącym i potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa społeczności euroatlantyckiej, niesprowokowaną agresją Rosji przeciwko Ukrainie, uznaniem znaczenia wschodnich partnerów dla bezpieczeństwa i stabilności regionu oraz wspólną potrzebą przeciwdziałania rosyjskiej polityce rewizjonizmu.

Prezydenci zgodzili się w podpisanej w Kownie deklaracji na "ścisłą koordynację" wysiłków na rzecz regionalnego bezpieczeństwa. Zobowiązali się ponadto do dalszego wsparcia Mołdawii w integracji z Unią Europejską i przekazali, że przyjęli z zadowoleniem postępy Ukrainy na ścieżce do integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Przywódcy czterech państw oświadczyli również, że są gotowi współpracować z Gruzją na rzecz otrzymania przez nią statusu kandydata do Unii Europejskiej, a także popierają dalsze rozszerzenie UE o państwa Bałkanów Zachodnich.

W tekście deklaracji prezydenci podkreślili także wagę integracji Ukrainy z NATO i uznali za konieczne dalsze wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Mołdawii. W ostatnim punkcie dokumentu przywódcy czterech państw oświadczyli, że zgodzili się na "wzmocnienie współpracy w walce z dezinformacją i rosyjskimi próbami pisania historii na nowo" i wezwali społeczność międzynarodową do "uznania zbrodni dokonanych przez reżim stalinowski, w tym Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933".

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci Łotwy, Litwy i Rumunii uczestniczyli w piątek na Litwie w konferencji The Idea of Europe.

Prezydent Andrzej Duda: bezpieczna Europa, to Europa, w której Rosja jest pokonana

Podziękowania od prezydent Mołdawii

Podziękowania dla prezydentów czterech krajów wyraziła prezydent Mołdawii Maia Sandu.

"Dziękuję prezydentom Rumunii - Klausowi Iohannisowi, Polski - Andrzejowi Dudzie, Łotwy - Egilsowi Levitsowi i Litwy - Gitanasowi Nausedzie za podpisanie wspólnej deklaracji w Kownie na Litwie, ponownie potwierdzającej zaangażowanie we wsparcie europejskich aspiracji Mołdawii i przyjęcie z zadowoleniem postępów na tej drodze" - napisała prezydent Sandu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości