Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk uważa, że zmiany w konstytucji jego kraju powinny być zatwierdzone w referendum. Głównym celem przygotowywanej przez władze reformy konstytucyjnej jest decentralizacja – zadeklarował.
- Ukraina potrzebuje nowej konstytucji. Jej główne zapisy powinny być zatwierdzone przez referendum narodowe – powiedział Jaceniuk.
Zbliżanie do standardów zachodnich
- Najważniejsze zmiany w konstytucji mają dotyczyć rozszerzenia kompetencji i odpowiedzialności władz lokalnych, wzmocnienia sądownictwa oraz systemu walki z korupcją – wyjaśnił.
- Ważne jest, by naród ukraiński powiedział nowej konstytucji "tak". Dlatego tak ważne jest organizowanie okrągłych stołów i rozmowa z ludźmi, gdyż wszyscy razem budujemy nasz ukraiński dom – podkreślił Jaceniuk.
Po obaleniu w lutym ub. roku ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza parlament w Kijowie przyjął ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ograniczono tym samym kompetencje prezydenta, a rozszerzono parlamentu, jednak władze chcą dalszych zmian w ustawie zasadniczej, które zbliżyłaby jej zapisy do standardów zachodnich.
Decentralizacja Ukrainy
O reformie konstytucji Ukrainy mówią także porozumienia pokojowe na rzecz rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, które zawarto w lutym w stolicy Białorusi, Mińsku.
Uczestnicy trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali wówczas dokument zatytułowany "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". Przewiduje on m.in. przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie z wejściem w życie pod koniec 2015 roku nowej konstytucji.
Kluczowym elementem tej reformy ma być decentralizacja, z uwzględnieniem szczególnych cech określonych rejonów (powiatów) obwodów (województw) donieckiego i ługańskiego, uzgodnionych z przedstawicielami tych rejonów, a także przyjęcie stałego ustawodawstwa o specjalnym statusie poszczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.
Autor: mm\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | ВО Свобода