Gospodarka, obronność i widmo Brexitu były tematami rozmowy premier Beaty Szydło z prezydentem Francois Hollande'em w Paryżu. Szefowa polskiego rządu przybyła do Paryża w środowe popołudnie.
Na konferencji prasowej po spotkaniu z Hollande'em Szydło mówiła, że dotyczyło ono głównie kwestii gospodarczych.
- Polsce zależy na tym, aby Francja rozwijała te kontakty jeszcze bardziej - stwierdziła, dodając, że czas zainwestować w rozwój nowoczesnych technologii i badania, a więc "te pola polskiej gospodarki, które nie były rozwijane" w ostatnich latach.
"Ogromne nadzieje"
- Polska i Francja to partnerzy w obronności - mówiła też polska premier, dodając, że "przemysł obronny ma dużą rolę" w zacieśnianiu kontaktów obu państw. Szefowa rządu wyraziła też nadzieję, że politycy znajdą "consensus w sprawach ważnych dla Europy", przy zrozumieniu, że najważniejsze są "rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo obywatelom". Mówiła o tym, odnosząc się m.in. do kryzysu migracyjnego.
Polska chce "wzmacniania granic zewnętrznych Unii" i "rozwiązywania kwestii migrantów poza jej granicami" - wyjaśniła.
Dodała też, że "do kilku kwestii" zw. z propozycją zmiany umowy UE z Wielką Brytanią "możemy się przychylić pozytywnie", ale "priorytetowe kwestie zostają jeszcze do omówienia" i będzie o nich mowa w czasie wizyty premiera Davida Camerona w Warszawie, w piątek 5 lutego. - Jest bezdyskusyjne, że Wielka Brytania musi pozostać w Unii Europejskiej; to niezwykle ważne dla nas wszystkich - podkreśliła, na zakończenie dodając, że Warszawa "łączy ze współpracą z Francją ogromne nadzieje".
Tematem spotkania polskiej premier i francuskiego prezydenta były też m.in. kwestie walki z terroryzmem i omówienie polskich racji w zakresie "adaptacji strategicznej NATO na Wschodzie" w kontekście lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie. Mówił o tym jeszcze przed rozpoczęciem wizyty w Paryżu wiceszef MSZ Konrad Szymański.
"Dobry wzrost gospodarczy w Polsce"
Prezydent Francji podkreślał po spotkaniu, że relacje polsko-francuskie są "mocne i wartościowe" - m.in. w obszarze współpracy gospodarczej i kulturalnej - i obu stronom zależy na ich wzmacnianiu.
- Chcemy mocno współpracować; jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy, Polska odgrywa bardzo ważną rolę w projekcie europejskiej obrony, a także z racji tego, że w Warszawie będzie organizowany szczyt NATO - właśnie dlatego tak ważna była nasza rozmowa i dlatego ważne, byśmy kontynuowali naszą współpracę, jeśli chodzi o przemysł obronny - mówił.
Prezydent Francji zaznaczył też, że ze względu na "dobry wzrost gospodarczy w Polsce" francuskie przedsiębiorstwa są "zainteresowane współpracą z Polską". - Chcemy umacniać naszą współpracę gospodarczą, nasze przedsiębiorstwa są gotowe do inwestycji w Polsce; chcielibyśmy również, by nie było żadnych przeszkód, jeśli chodzi o możliwość takich inwestycji - powiedział.
Rozmowa prezydenta Francji i szefowej polskiego rządu dotyczyła także m.in. kryzysu migracyjnego oraz o unijnych negocjacji na temat zasad członkostwa Wielkiej Brytanii we UE.
W kwestii uchodźców francuski prezydent podkreślał, że pilną sprawą jest wdrożenie ustaleń podjętych już przez kraje UE w ostatnich tygodniach, w tym zwłaszcza tych, które dotyczą wzmocnienia ochrony granic UE oraz zwiększenia liczby hotspotów, oddzielających uchodźców od imigrantów zarobkowych. - Naszym obowiązkiem moralnym jest przyjęcie ludzi, którzy uciekają przed wojną i którzy uciekają przed terrorystami - zastrzegł Hollande. Jak dodał, możliwości pomocy dla syryjskich uchodźców będą tematem spotkania w czwartek w Londynie.
Gwarancje dla Londynu
Odnosząc się do rozmów pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, Hollande podkreślał, że Francji zależy na wypracowaniu kompromisowych rozwiązań, "zadowalających dla wszystkich krajów europejskich". - Negocjacje trwają i zbliżamy się do punktu, w którym będziemy mogli udzielić Wielkiej Brytanii gwarancji, których się domaga - ocenił. Jak zaznaczył, jego kraj nie chce, aby "kraje spoza strefy euro mogły ingerować w politykę krajów eurolandu, a tego domaga się Wielka Brytania".
Hollande podziękował Polsce za "rolę odegraną w czasie wypracowywania kompromisu w sprawie klimatu" na szczycie COP21 w Paryżu. Według niego głos Polski był bardzo ważny i dzięki niemu "udało się wypracować globalne porozumienie, które ma ograniczyć emisje CO2". - To jest kolejna domena, w której Polska i Francja może współpracować - dodał.
Prezydent Francji ocenił, że "ważny temat dla Europy" stanowi konflikt na Ukrainie i podkreślił, że Francja - w ramach formatu normandzkiego - odgrywa ważną rolę w jego rozwiązywaniu. - To jest konflikt, który trwa zbyt długo - stwierdził.
Autor: adso/kk,rzw / Źródło: PAP