"Precz z Dniem Kolumba!"

 
TVN24Indianie nie chcą Parady Kolumba

Około 75 protestujących, głównie Indian, zatrzymali funkcjonariusze policji w Denver w Stanach Zjednoczonych. Indianie chcieli zablokować coroczną paradę, organizowaną w związku ze słynnym "Columbus Day". Udało im się ją opóźnić o godzinę.

Indianie określili to wydarzenie mianem "świętowania ludobójstwa". Funkcjonariusze kazali im się rozejść, a kiedy upomnienia nie poskutkowały, załadowali ich do autobusów i zabrali z trasy parady.

Większość Indian będzie oskarżanych o blokowanie ulicy lub o zakłócanie legalnych zgromadzeń - policja opóźniła start parady o ponad godzinę, ponieważ chcieli wszcząć zamieszki - powiedział porucznik z policji w Denver Ron Saunier

Dzień Kolumba, który przypada w tym roku 8 października jest dniem wolnym m.in. dla większości urzędników państwowych, wielu szkół publicznych i amerykańskiego rynku obligacji. Upamiętnia dzień 12 października 1492 roku, datę dopłynięcia Krzysztof Kolumba do Ameryki, wydarzenie, które zapoczątkowało erę wzmożonego zainteresowania Europy tzw. "Nowym Światem".

Jeden z uczestników protestu zaraz przed aresztowaniem powiedział, że Kolumb po tym jak wylądował w 1492 roku był pierwszym "transatlantyckim handlarzem niewolników". Dodał, że Kolumb zapoczątkował setki lat ucisku i ciemiężenia rdzennych mieszkańców dzisiejszej Ameryki. - Krzysztof Kolumb był osobiście odpowiedzialny za tysiące istnień rdzennych mieszkańców tej półkuli - mówił.

Organizator parady George Vendegnia z organizacji Sons of Italy powiedział, że jego środowisko będzie szanować dziedzictwo Kolumba dopóki Kongres USA nie zmieni nazwy tego święta. Niektóre miasta takie jak Barkley, California, już zmieniło nazwę tego święta na "Dzień Rdzennych Mieszkańców". - Jest to dla nas dzień, aby celebrować nasze dziedzictwo - powiedział Vendegnia.

Przeciwnik parady Glenn Spagnuolo, pół Włoch - pół Amerykanin powiedział, że dziedzictwo Kolumba nie powinno być świętowane. - Oddawać cześć komuś kto był handlarzem niewolników jest niemoralne. Nie widzę elementów mojej włoskiej kultury w okupacji i destrukcji rdzennych kultur - powiedział.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości