Prawnik rządu: żadnych kroków w kierunku Brexitu do końca roku


Wielka Brytania do końca roku nie zamierza złożyć w Brukseli oficjalnego wniosku o wyjście z Unii Europejskiej - oświadczył we wtorek prawnik rządu.

Prawnik Jason Coppell referował stanowisko premier Theresy May, która miała oświadczyć, że nie uruchomi procedury związanej z art. 50 traktatu.

Coppell wskazał jednak, że stanowisko rządu może ulec zmianie.

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie nowego rządu.

Brexit?

Po referendum z 23 czerwca w sprawie Brexitu, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE, premier Cameron złożył dymisję, by nowy szef rządu mógł formalnie rozpocząć i później nadzorować procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Cameron bezskutecznie apelował w kampanii do rodaków o głosowanie za pozostaniem w UE.

Nowa premier Theresa May po objęciu urzędu zapewniła, że nie zamierza zlekceważyć wyników referendum.

Wyniki plebiscytu nie są jednak wiążące dla brytyjskich władz i zdecydować musi parlament. By rozpocząć negocjacje "rozwodowe" z UE Londyn musi złożyć oficjalny wniosek zgodnie z art. 50 traktatu o UE.

Rozwód z UE

Procedura wyjścia z Unii Europejskiej opisana jest w artykule 50. Traktatu Lizbońskiego, który przewiduje, że "każde państwo członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii".

Po podjęciu takiej decyzji, należy powiadomić o zamiarze wystąpienia z Unii Radę Europejską. Traktat nie precyzuje terminu, w jakim notyfikacja powinna zostać złożona.

Po otrzymaniu notyfikacji od Londynu Rada Europejska sformułuje wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią. Efektem pertraktacji ma być umowa opisująca warunki wystąpienia z UE i ustalająca podstawę przyszłych relacji między Unią a Wielką Brytanią.

Artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego przewiduje, że negocjacje mogą potrwać dwa lata; po upływie tego czasu traktaty europejskie przestają obejmować kraj występujący z UE. Jednak okres negocjacji można przedłużyć, jeśli jednomyślną zgodę na to wyda Rada Europejska. Po uzgodnieniu umowy z Wielką Brytanią państwa UE będą musiały ją zatwierdzić kwalifikowaną większością głosów. Wcześniej jednak zgodę na umowę musi wydać Parlament Europejski.

Autor: pk/ja / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl