Żona uczestnika wyprawy łodzi Titan jest praprawnuczką słynnej pary z Titanica

Źródło:
The New York Times, Today

Wendy Rush, żona Stocktona Rusha, założyciela OceanGate, organizatora i uczestnika wyprawy zaginionej łodzi Titan, jest praprawnuczką słynnej pary z Titanica. "The New York Times" przypomina historię Isidora i Idy Strausów, którzy zginęli w katastrofie w 1912 roku.

Wendy Rush jest praprawnuczką magnata handlu detalicznego Isidora Strausa i jego żony Idy. Małżeństwo Strausów, należące do najbogatszych pasażerów na pokładzie RMS Titanic, zapisało się na kartach historii nie tylko dzięki swojemu niebotycznemu majątkowi, lecz także tragicznym okolicznościom śmierci i łączącej ich do ostatnich chwil miłości.

Isidor i Ida Straus zostali na Titanicu

Relacje ocalałych z katastrofy wskazują, że w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku oboje małżonkowie mieli szansę opuścić pokład tonącego Titanica, jednak żadne z nich się na to nie zdecydowało. Isidor Straus miał odmówić zaoferowanego mu miejsca w szalupie ratunkowej, widząc, że część kobiet i dzieci wciąż czeka na możliwość opuszczenia statku. Z kolei Ida Straus zrezygnowała z ratunku, gdyż nie chciała zostawiać męża. Świadkowie mieli ich widzieć stojących blisko siebie na pokładzie Titanica, gdy ten szedł na dno.

Isidor i Ida StrausBettmann / Getty Images

Dryfujące na wodzie ciało Isidora Strausa zostało wyłowione po około dwóch tygodniach od katastrofy parowca. Szczątki Idy nigdy nie zostały odnalezione. Historia małżonków posłużyła za inspirację do jednej ze scen nakręconego przez Jamesa Camerona filmu z Kate Winslett i Leonardem DiCaprio. To przejmujące ujęcie starszej pary obejmującej się w łóżku na pokładzie idącego na dno Titanica.

Dziób TitanicaOceanGate Expeditions

ZOBACZ TEŻ: "New York Times": eksperci już wcześniej ostrzegali przed możliwą katastrofą Titana

O historii Isidora i Idy Strausów opowiadał w rozmowie z portalem Today praprawnuk pary Paul A. Kurzman. - Moja praprababka Ida weszła do jednej z łodzi, licząc, że jej mąż do niej dołączy. Kiedy tego nie zrobił, była bardzo zaniepokojona. Usłyszała wówczas, jak oficer statku, odpowiedzialny za opuszczenie szalupy, powiedział: 'Cóż panie Straus, jest pan starszym mężczyzną, wszyscy też wiemy, kim pan jest… Może pan wejść do łodzi ratunkowej z żoną'. Mój prapradziadek odpowiedział mu na to: 'Nie, dopóki nie zobaczę, że każda kobieta i dziecko z pokładu tego statku są w łodzi ratunkowej, sam do niej nie wejdę'. Usłyszawszy to Ida opuściła szalupę.

Jak dodał, pani Straus miała wówczas powiedzieć do męża: - Jeśli zamierzasz zostać na tym statku i zginąć, gdy będzie tonął, zostanę na nim z tobą. Nie opuścimy się nawzajem po tylu latach naszego długiego i cudownego małżeństwa".

Po raz pierwszy historię tragicznie zmarłych przodków Kurzman usłyszał od swojej babki Sary Straus Hess, najstarszej z córek słynnej pary.

Lista pasażerów pierwszej klasy TitanicaHenry Aldridge & Sons w Devizes

ZOBACZ TEŻ: Zabrał turystów do wraku Titanica. Kim jest Stockton Rush, założyciel OceanGate, sam uwięziony na pokładzie Titana

Wendy Rush jest prawnuczką jednej z córek Strausów, Minnie. Kobieta ta wyszła za mąż za dr. Richarda Weila, z którym miała syna Richarda Weila Jr. Syn tego ostatniego, Richard Weil III, jest ojcem Wendy Rush - podał "The New York Times", powołując się na dane towarzystwa historycznego Straus Historical Society. Wendy i Stockton pobrali się w 1986 roku.

Zaginięcie Titana

W niedzielę Stockton Rush wraz z czwórką innych osób - pochodzącym z Wielkiej Brytanii biznesmenem i miliarderem Hamishem Hardingiem, francuskim marynarzem Paulem-Henrym Nargeoletem oraz jednym z najbogatszych pakistańskich biznesmenów Shahzadą Dawoodem i jego synem Sulemanem - wyruszył, na pokładzie łodzi podwodnej Titan, na wyprawę do zatopionego wraku Titanica. Po niecałych dwóch godzinach od zanurzenia kontakt z jednostką urwał się. Poszukiwania trwają.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicze odgłosy w głębinach i rozpaczliwa walka z czasem. Szukają Titana

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: The New York Times, Today

Źródło zdjęcia głównego: Bettmann / Getty Images