Zwłoki duchownego były zakopane.
Tragiczny koniec drogi krzyżowej
Terroryści porwali arcybiskupa Mosulu 29 lutego sprzed Katedry Ducha Świętego, gdzie właśnie skończył prowadzić Drogę Krzyżową. Podczas porwania zastrzelili kierowcę i dwie osoby mu towarzyszące, po czym wciągnęli duchownego do innego samochodu i odjechali w niewiadomym kierunku.
O uwolnienie duchownego natychmiast zaapelował Watykan. Benedykt XVI był "zasmucony tym nowym odrażającym czynem, który głęboko godzi w cały Kościół w tym kraju, zwłaszcza zaś Kościół chaldejski".
Według biskupa pomocniczego Bagdadu Szlajmuna Wardunia porywacze żądali ogromnego okupu, którego najwyraźniej nie otrzymali.
Chrześcijanie w Iraku
Kościół chaldejski, jeden z Kościołów wschodnich, dzieli się na dwie niezależne organizacje kościelne: Asyryjski Kościół Wschodni (nestorianie) i Chaldejski Kościół Katolicki (uznający zwierzchność Watykanu). Działa głównie na terenie Iraku i wschodniej Syrii.
Chrześcijanie stanowią około 3 procent z 27 milionów mieszkańców Iraku. Jeszcze w latach 80. było ich ponad 1,4 miliona. Po fali prześladowań religijnych ze strony muzułmanów, ta liczba spadła poniżej miliona.
Źródło: Reuters, PAP, thenewstribune.com, iht.com
Źródło zdjęcia głównego: Alsumaria TV