W jednym z Bondów spadając zabił głównego arcyłotra. Teraz zawalił się naprawdę

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Platforma podtrzymująca radioteleskop w obserwatorium Arecibo w Portoryko, znany między innymi z filmu o Jamesie Bondzie, zawaliła się – podała Narodowa Fundacja Nauki, nadzorująca obserwatorium. Konstrukcja była jedną z największych tego typu na świecie.

Zawalenie się 305-metrowego teleskopu nie było niespodziewane. Już w listopadzie zdecydowano o zakończeniu jego pracy z uwagi na zerwanie się kabla - drugiego w ciągu trzech miesięcy - podtrzymującego platformę z przyrządami teleskopu. Planowano jej rozbiórkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak podała w komunikacie portorykańska Narodowa Fundacja Nauki, przyczyną zawalenia się 900-tonowej platformy znajdującej się nad czaszą teleskopu było runięcie trzech wież podtrzymujących konstrukcję. W wypadku nie ucierpiał żaden człowiek, jednak poza samym teleskopem uszkodzony został budynek ośrodka edukacyjnego obserwatorium.

Teleskop z filmu o Jamesie Bondzie

Działający przez 57 lat radioteleskop był największym takim instrumentem na świecie do 2016 roku, kiedy ukończono budowę 500-metrowego teleskopu FAST w Chinach. Obserwatorium przeżyło m.in. trzęsienia ziemi oraz wiele huraganów.

Radioteleskop posłużył m.in. do odkrycia przez polskiego astronom Aleksandra Wolszczana pierwszych planet pozasłonecznych (wokół pulsara PSR+1257). W 1968 roku uzyskano nim dowód na istnienie gwiazd neutronowych. Wykorzystywano go też na przykład w badaniach Układu Słonecznego do uzyskiwania radarowych obrazów planetoid. Instrument służył również do poszukiwań potencjalnych sygnałów od pozaziemskich cywilizacji, a także wysłano nim sygnał w kosmos od mieszkańców Ziemi.

Teleskop wystąpił w kilku filmach, między innymi: "Kontakt" z 1997 roku, "Gatunek" z 1995 roku, a także w jednym z filmów z serii o Jamesie Bondzie ("GoldenEye" z 1995 roku, gdzie po eksplozji konstrukcja przygniotła głównego arcyłotra), jak również w jednym z odcinków serialu "Z Archiwum X".

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości