- W objętej wojną z Izraelem Strefie Gazy panuje głęboki kryzys humanitarny.
- Izrael ogłosił w niedzielę dziesięciogodzinne "przerwy humanitarne" na niektórych terenach palestyńskiej półenklawy.
- Pomoc dla głodujących mieszkańców Strefy Gazy zaczyna docierać drogą lądową i powietrzną.
Jordania i ZEA wysłały samoloty, które dokonały zrzutu 25 ton pomocy humanitarnej nad Strefą Gazy, pogrążoną w głębokim kryzysie głodu w wyniku zbrojnych działań Izraela.
Reuters zwrócił uwagę, że była to pierwsza od miesięcy pomoc z tych dwóch państw dostarczona mieszkańcom tej półenklawy drogą powietrzną. Przedstawiciel władz Jordanii podkreślił, że wsparcie nie jest zastępstwem dla towarów dostarczanych drogą lądową.
Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy
Siły Obronne Izraela ogłosiły wcześniej 10-godzinną przerwę w walkach w najbardziej zaludnionych terenach Strefy Gazy. Światowy Program Żywnościowy (WFP), agencja ONZ zajmująca się zwalczaniem głodu, wyraził w związku z tym nadzieję, że izraelska przerwa humanitarna umożliwi zwiększenie pilnie potrzebnej pomocy żywnościowej dla regionu - wynika z wpisu WFP na platformie X.
WFP dysponuje wystarczającą ilością żywności w regionie lub w drodze do niego, aby wyżywić całą populację Strefy Gazy, liczącą 2,1 miliona osób, przez prawie trzy miesiące - dodano we wpisie.
Izrael zaprzecza blokowaniu pomocy dla Strefy Gazy
Światowe agencje i media zwracają uwagę, że decyzje strony izraelskiej o wprowadzeniu przerw w walkach i wznowieniu dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy zapadły po licznych ostrzeżeniach ekspertów, że ludności palestyńskiej półenklawy, liczącej około dwóch milionów osób, grozi katastrofa humanitarna - przede wszystkim klęska głodu.
Izrael był coraz ostrzej krytykowany przez część państw i międzynarodowe organizacje pomocowe, zarzucające mu łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Odrzucał jednak w ostatnich dniach "fałszywe oskarżenia o rozmyślne powodowanie głodu w Strefie Gazy", a odpowiedzialnością za to, że pomoc nie dociera do potrzebujących, obarczał terrorystyczny Hamas.
Biuro ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) wyliczyło, że od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności. Spośród tych ofiar 766 straciło życie w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej, organizowanych przez prywatną, budzącą kontrowersję fundację Gaza Humanitarian Foundation (GHF). Działania GHF popierają Izrael i USA.
WFO podał w sobotę, że prawie jedna trzecia mieszkańców Strefy Gazy pozostaje bez jedzenia przez całe dnie. Agencja zaalarmowała, że narasta tam problem niedożywienia, a 90 tysięcy kobiet i dzieci pilnie potrzebuje leczenia.
Wojna Izraela z Hamasem
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy w ataku palestyńskiego Hamasu na południe Izraela zabito około 1200 osób i uprowadzono 251. Kilkudziesięciu porwanych jest wciąż więzionych. Według danych kontrolowanej przez Hamas administracji Strefy Gazy, w izraelskim odwecie zginęło około 60 tys. Palestyńczyków.
Autorka/Autor: sz/ToL
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MOHAMMED SABER