Pentagon ogłosił kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest wart ponad dwa miliardy dolarów

Źródło:
PAP

Pentagon ogłosił w piątek kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. W skład nowej transzy programu zakupów broni wchodzą między innymi rakiety do systemów Patriot i HAWK oraz drony Puma. Pakiet jest wart ponad dwa miliardy dolarów.

"Ten pakiet pokazuje trwające zobowiązanie na rzecz zarówno kluczowych zdolności Ukrainy w krótkim terminie, jak i trwałych zdolności Ukraińskich Sił Zbrojnych, by bronić swojego terytorium i długoterminowo odstraszać rosyjską agresję" - podał w komunikacie Pentagon.

W odróżnieniu od większości poprzednich pakietów, nowa partia sprzętu zostanie zakupiona w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), a nie przekazana bezpośrednio z magazynów sił USA. Amerykańscy urzędnicy wielokrotnie w ostatnim czasie podkreślali, że największym priorytetem dla Ukrainy jest obrona powietrzna oraz zapasy amunicji artyleryjskiej.

Rakiety Patriot (zdjęcie poglądowe) David Silverman/Getty Images

Na liście przekazywanej broni znalazły się dodatkowe pociski do systemów Patriot, systemy obrony powietrznej HAWK wraz z rakietami, pociski artyleryjskie kalibru 105 i 203 mm, drony rozpoznawcze Puma, naprowadzane laserowo rakiety oraz wsparcie w zakresie szkolenia i logistyki.

Nowa pomoc oznacza, że wartość wsparcia wojskowego obiecanego przez administrację Joe Bidena Ukrainie przekroczyła już 40 miliardów dolarów. Wartość broni przekazanej od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji to 39,7 miliarda.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  David Silverman/Getty Images

Tagi:
Raporty: