Policzyli 96 proc. głosów. Front Jaceniuka o włos przed Blokiem Poroszenki

Aktualizacja:

Ukraińcy podliczyli głosy z 96,24 proc. komisji wyborczych. Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka utrzymuje minimalną przewagę nad prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki. Już niemal pewne jest, że progu wyborczego nie przekroczy nacjonalistyczna Swoboda.

Podział mandatów po przeliczeniu 96 proc. głosówcvk.gov.ua

Dla ostatecznego układu sił w parlamencie kluczowe będą jednak wyniki w okręgach jednomandatowych. Tutaj partia prezydencka zdecydowanie bije partię premiera i w ostatecznym rozrachunku najprawdopodobniej z dużą przewagą pokona Front Ludowy.

Dotychczasowe wyniki publikowane przez Centralną Komisję Wyborczą są bardzo podobne do tych podanych w exit polls. Wyjątkiem jest Swoboda, której exit polls dawały ponad 5 proc.

Sześciu w Radzie

Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (22,22 proc.) utrzymuje minimalną przewagę nad prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki (21,81 proc).

W ukraińskim parlamencie znajdzie się sześć partii: poza Frontem Ludowym i Blokiem Petra Poroszenki próg wyborczy przekroczyły także Samopomicz (Samopomoc) - 11,03 proc. głosów, Blok Opozycyjny, skupiający byłych deputowanych z Partii Regionów i popleczników Wiktora Janukowycza - 9,3 proc., Radykalna Partia Ołeha Laszki - 7,44 oraz Batkiwszczyna Julii Tymoszenko - 5,69 proc.

Nacjonalistyczna partia Swoboda uzyskuje tylko 4,73 proc. głosów i nie wchodzi do parlamentu.

W Radzie Najwyższej - jak prognozuje "Ukraińska Prawda" - znajdzie się też ok. 110 deputowanych niezrzeszonych. Na razie podliczono głosy tylko z części okręgów jednomandatowych.

Blok Petra Poroszenki

Informacje o aktualizowanych na bieżąco wynikach podaje na swojej stronie Centralna Komisja Wyborcza.

Choć zgodnie z częściowymi wynikami wyborów Blok Petra Poroszenki zajmuje drugie miejsce, to poprawi wynik dzięki okręgom jednomandatowym. Jak podlicza "Ukraińska Prawda", kandydaci z bloku Poroszenki mogą wygrać w 66 obwodach i wprowadzić do parlamentu nawet 90 deputowanych z okręgów jednomandatowych.

Dziennik szacuje, że prezydencka partia będzie miała od 125 do 153 deputowanych i zostanie pierwszą siłą w Radzie Najwyższej.

Głosy oddane na Blok Petra Poroszenkioporaua.org

Front Ludowy

Blok partii premiera Arsenija Jaceniuka - zgodnie z cząstkowymi wynikami wyborów - o włos wyprzedza partię prezydencką. Gorzej radzi sobie jednak w okręgach jednomandatowych. Może liczyć na ok. 80 mandatów w parlamencie.

Głosy oddane na Front Ludowyoporaua.org

Samopomoc

Trzecie miejsce, za Frontem Ludowym i Blokiem Poroszenki, zajmuje Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego. Według szacunków wprowadzi do parlamentu 33 deputowanych.

Głosy oddane na Samopomocoporaua.org

Blok Opozycyjny

Do Rady Najwyższej dostaje się też ugrupowanie politycznych sojuszników zbiegłego w lutym z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza. Blok Opozycyjny ma 9,3 proc. poparcia i zajmuje czwarte miejsce. Ma szanse na 29 deputowanych w Radzie Najwyższej.

Głosy oddane na Blok Opozycyjnyoporaua.org

Do parlamentu wchodzą także populistyczna Radykalna Partia Ołeha Laszki i Batkiwszczyna Julii Tymoszenko. Partie mogą wprowadzić odpowiednio 22 i 19 deputowanych.

Partie pod progiem

Pod progiem wyborczym jest nacjonalistyczna Swoboda, która ma 4,73 proc. głosów.

Pozostałe ugrupowania także nie przekraczają 5-procentowego progu wyborczego. Jest wśród nich Komunistyczna Partia Ukrainy, która w poprzednim parlamencie, przed ucieczką Janukowycza do Rosji, była w koalicji z jego Partią Regionów.

Wybory na Ukrainie

W niedzielnych wyborach Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowego parlamentu spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a blisko połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Wybory nie odbyły się na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w niektórych regionach Donbasu na wschodzie kraju, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów.

Autor: pk,asz, nsz//gak,ja,mtom / Źródło: Ukraińska Prawda, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości