- Będziemy wspierać ludzi z regionów dotkniętych kataklizmem i połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy - zapowiedział premier Japonii Yoshihiko Noda, który wraz z parą cesarską złożył hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami sprzed roku. 11 marca 2011 roku kataklizm zabił ok. 20 tys. osób.
O godzinie 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu w Polsce) życie w Japonii zamarło na chwilę, dokładnie rok po potężnym trzęsieniu i tsunami w północno-wschodniej Japonii, które spowodowały poważną awarię elektrowni atomowej Fukushima I. Ludzie wspólnie modlili się za ofiary i zaginionych w kataklizmie. W handlowej dzielnicy Tokio, Shibuya, przechodnie zatrzymali się, by wspólnie w ciszy wspomnieć ofiary.
Cesarski hołd
W Tokio uroczystości rocznicowe odbywały się w Teatrze Narodowym, w obecności premiera Nody, cesarza Akihito i jego małżonki Michiko oraz wielu innych osobistości. Szef rządu zapewnił, że zostanie uczynione wszystko, by spustoszony przez trzęsienie i tsunami region został przywrócony do życia, a także, by pamięć o kataklizmie została przekazana kolejnym pokoleniom.
- Nasi przodkowie, którzy zapewnili Japonii dobrobyt, wielokrotnie przezwyciężali kryzysy, za każdym razem stając się silniejszymi - przypominał premier.
Cesarz Akihito wraz z małżonką Michiko modlił się za ofiary. - Oddaję głęboki hołd wszystkim, którzy stracili życie - powiedział cesarz. Zapewnił też o swoim współczuciu dla dziesiątków tysięcy ludzi zmuszonych do opuszczenia domów w następstwie wypadku nuklearnego w elektrowni Fukushima I.
Trzęsienie ziemi, tsunami, eksplozje
W związku z rocznicą od wczesnego ranka w Japonii rozpoczęto nadawanie specjalnych programów radiowych i telewizyjnych. Ludzie, którzy przeżyli kataklizm, opowiadali w audycjach o tym, jak stracili swoich bliskich, krytykowali też opieszałość w odbudowie.
11 marca 2011 roku Japonię nawiedziły wstrząsy o sile 9 w skali Richtera, które wywołały gigantyczną falę tsunami, sięgającą 20 metrów. W rezultacie kataklizmu w elektrowni atomowej Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była największą awarią nuklearną od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986.
W wyniku katastrofy zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób. Zamknięta została strefa w promieniu 20 km od siłowni, położonej 240 kilometrów na północny wschód od Tokio. Według rządu japońskiego niektóre miejsca w pobliżu kompleksu przez lata nie będą nadawać się do zamieszkania.
Choć - jak twierdzą władze - dotąd nikt nie umarł z powodu promieniowania wokół Fukushimy, mieszkańcy obawiają się, że jego efekty mogą objawiać się w najbliższych latach wywołując raka.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. EPA