Po 23 latach zakończył się rodzinny spór o wart ponad 3 mld dolarów majątek. Członkowie hinduskiej rodziny królewskiej Gaekwad ze stanu Gudżarat w północno-zachodnich Indiach zawarli ugodę.
Bracia Sangramsinh i Ranjitsinh, synowie ostatniego króla Barody (dziś stanu Gudżarat), nie mogli porozumieć się co do podziału majątku i w 1991 roku wnieśli sprawę do sądu. Stawka sporu była niemała - pałace, diamenty, biżuteria, dzieła sztuki i nieruchomości, warte łącznie ponad 3 mld dolarów.
Przez lata w spór zaangażowało się ponad 20 członków rodziny. Rodzinna kłótnia nie ustała nawet po śmierci Ranjitsinhego w maju zeszłego roku. Walkę kontynuował jego syn Samarjitsinh.
Na podstawie ugody to właśnie on otrzymał lwią część majątku, w tym prawdziwą perłę w koronie - pałac Lakshmi Vilas wybudowany przez dziadka skonfliktowanych braci - maharadżę Sayajirao Gaekwada III. Pałac został wzniesiony w 1890 roku i posiadał wiele udogodnień, które uchodziły ówcześnie za nowinki techniczne, np. windy. Obecnie uważany jest za największą prywatną siedzibę, jaką wybudowano na świecie. Ma cztery razy większą powierzchnię niż Pałac Buckingham i jest wart ponad 750 mln dolarów. Samarjitsinh otrzymał również trzy diamenty należące do najdroższych na świecie - Gwiazdę Południa, Akhbar Shah i Empress Eugénie.
Samarjitsinh nie ukrywał ulgi po podpisaniu ugody. - Zdecydowaliśmy się dojść do porozumienia dla dobra przyszłych pokoleń i dla spokoju w naszej rodzinie - podsumował.
Autor: kk//kdj / Źródło: Hindustan Times, Live Mint
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY-SA 3.0) | Notnarayan