Nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun - poinformował Donald Tusk. W wyniku rekonstrukcji rządu Balczun ma zastąpić na czele MAP Jakuba Jaworowskiego.
- Rozmawiałem długo z nowym ministrem aktywów państwowych. Dobrze rozumiem, że państwo obecne jest w spółkach Skarbu Państwa nie po to, żeby jakieś partie tam desygnowały swoich kandydatów. (…) Ale to musi być absolutnie nacechowane bezstronnością i wysoką kwalifikacją tych ludzi - mówił premier Donald Tusk w trakcie konferencji prasowej.
- Pan Wojciech Balczun, nowy minister aktywów państwowy przyjął na siebie to zadanie, aby bezpośrednio transponować na spółki Skarbu Państwa, tam gdzie państwo ma swój kluczowy udział. Szczególnie dotyczy to spółek energetycznych - ogłosił premier.
Podkreślił, że "nie chodzi o maksymalizację zysków, ale o maksymalizację dobrostanu Polaków i maksymalizację szans dla naszych firm, aby mogły konkurować, a przy wysokich cenach energii nie będą mogły skutecznie konkurować z firmami z innych regionów Europy czy świata. Także jest to zadanie numer jeden".
Kim jest nowy minister aktywów?
Wojciech Balczun jest prezesem ARP od marca br. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Agencji, kieruje strategicznym rozwojem spółki, koncentrując się na realizacji kluczowych inicjatyw, optymalizacji działań Grupy Kapitałowej oraz wzmacnianiu jej pozycji rynkowej. Wcześniej Balczun był prezesem PKP Cargo (w latach 2008–2013) oraz ukraińskich kolei Ukrzaliznycia (2016-2017). W latach 2012-2015 był też przewodniczącym rady nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT.
Zgodnie z informacją ze strony Pracodawców RP, Balczun był też wiceprezydentem tej organizacji oraz wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Sektora Publicznego (CEEP).
Pełnił też funkcję przewodniczącego rad nadzorczych PKP S.A. oraz Inteligo Financial Services. Pracował m.in. w PKO Banku Polskim jako dyrektor zarządzający marketingiem detalicznym; jako dyrektor w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki; był dyrektorem biura marketingu i promocji Poczty Polskiej oraz członkiem rady nadzorczej Totalizatora Sportowego.
Przyszły szef MAP był też przedsiębiorcą i inwestorem. Ponadto jest gitarzystą w zespole rockowym Chemia. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studia podyplomowe MBA walidowane przez Rotterdam School of Management Erasmus University.
Rekonstrukcja rządu
Tusk przedstawiając informacje o rekonstrukcji rządu wyraził w środę nadzieję, że - zgodnie z ustaleniami z prezydentem Andrzejem Dudą - do zaprzysiężenia nowych ministrów dojdzie w czwartek.
- W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie gabinetu w nowym składzie - zapowiedział Tusk. Zapewnił dziennikarzy że "będą mieli do dyspozycji" nowych członków Rady Ministrów od poniedziałku.
Jak mówił "są takie momenty w historii każdego kraju, że trzeba ogarnąć się, po zdarzeniach, które wstrząsają scenami politycznymi, stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i na nowo z impetem i wiarą we własne siły ruszyć do roboty". - Temu często towarzyszą konieczne zmiany także personalne - wskazał szef rządu.
Jaworowski o działaniach MAP
Jakub Jaworowski stoi na czele MAP od 13 maja 2024 roku. W ubiegłym tygodniu - 17 lipca - Jaworowski mówił o sytuacji w spółkach państwowych. Miało to związek z opublikowanym w środę przez posłów PiS raportem pt. "Bilans strat i utraconych korzyść 2024-2025 o sytuacji w spółkach z udziałem Skarbu Państwa".
Autorzy twierdzą w nim, że "ważne z punktu widzenia interesów państwa projekty, zainicjowane przed 13 grudnia 2023 r. w większości zostały zarzucone, względnie tempo ich realizacji wyraźnie osłabło". Zarzucają też rządowi, że wymiana władz spółek odbywała się z naruszeniem zasad ładu korporacyjnego.
- Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział na konferencji Jaworowski. Dodał, że jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji, na jakich oparte były twierdzenia przedstawicieli opozycji".
Podkreślił, że jego wizja nadzoru nad spółkami z udziałem państwa jest "biegunowo odległa od tego, jak widzi to opozycja".
Jak tłumaczył, chodzi o to, by budować wartość tych spółek, także dla polskich obywateli, żeby było jak najwięcej pieniędzy, także dla przyszłych emerytów i żeby spółki mogły włączać się w realizację polityki gospodarczej państwa.
Wyniki spółek Skarbu Państwa
Jaworowski oświadczył, że wyniki spółek z pierwszego kwartału 2025 r. w stosunku do tego samego okresu z 2024 r. poprawiły się znacząco. Ponadto w pierwszym kwartale ich kapitalizacja, wartość akcji, wzrosła o 43 proc. rok do roku, do prawie 410 mld zł, a wzrost był większy niż w przypadku prywatnych firm.
Jak podkreślił, zarzuty opozycji, że spółki jakoby były "niszczone" już w 2024 r. są nieprawdziwe, gdyż nowe zarządy przyszły do nich wiosną ub.r.
Dodał, że większość spółek z udziałem Skarbu Państwa to ogromne organizmy gospodarcze i większość procesów ekonomicznych, które się w nich działy w 2024 r., toczyły się trybem jeszcze z 2023 r.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP