Pilot uciekł z kraju. Teraz grozi, że będzie się mścił przy pomocy Izraela

Wikipedia CC BY SA 4.0 | Ali KhodaeiIrańczyk był pilotem przez 19 lat

Irański pilot major Ahmad-Reza Khosravi, który w minionym roku uciekł do Turcji, grozi teraz irańskim władzom, że zacznie aktywnie je zwalczać przy pomocy swojej wiedzy i Izraela. Powodem mają być nieustające szykany jego rodziny, która została w ojczyźnie. - Jeśli nie zostawicie mnie i mojej rodziny w spokoju, postaram się o azyl w Izraelu i zacznę was zwalczać, nawet zbrojnie - oznajmił.

Khosravi złożył swoją deklarację podczas wywiadu z izraelskim dziennikiem "The Times of Israel". Izraelscy dziennikarze odwiedzili go w tureckim mieście Van, gdzie żyje od swojej ucieczki w 2015 roku. Pilot zdecydował się na dezercję, ponieważ jak sam twierdzi, nie mógł dłużej znieść oficjalnej ideologii władz.

Rozczarowany islamem i władzą

- Nie wierzę w islam. Miałem problem z polityką reżimu, ponieważ jest ona oparta o kłamstwa, dwulicowość i oszustwa - stwierdził były wojskowy. Khosravi twierdzi, że po 19 latach służby w jednostce lotniczej służb bezpieczeństwa miał już dość rozterek związanych z religią i chciał odejść do cywila. Przełożeni mieli jednak odrzucać jego prośby i w zamian umieścili go pod specjalnym nadzorem.

- Wszystko co robiłem, moje życie prywatne, było pod nadzorem. Wszystkie moje rozmowy telefoniczne były podsłuchiwane. Nie miałem w ogóle prywatności. Nawet telefon mojej żony był na podsłuchu - mówił Izraelczykom Irańczyk. W końcu postanowił uciec z Iranu i przedostał się przez zieloną granicę do Turcji w marcu 2015 roku. Tam zdołał się spotkać z przedstawicielem ONZ, który ułatwił mu kontakt z tureckimi władzami, które objęły go opieką.

Khosravi twierdzi jednak, że irańskie służby chcą go dopaść nawet za granicą, bo jego przykład może być zaraźliwy. Turecka policja aresztowała dwóch mężczyzn, którzy rzekomo mieli za zadanie sprowadzić uciekiniera siłą do Iranu. Pozostawiona w ojczyźnie rodzina ma być natomiast szykanowana i prześladowana.

- Są inni piloci tacy jak ja, którzy są zmuszani do pracy i życia podobnie jak ja. Nie decydują się jednak na ucieczkę bo boją się reżimu i muszą dalej funkcjonować pod jego uciskiem - oznajmił Khorsavi.

Autor: mk\mtom / Źródło: The Times of Israel

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 4.0 | Ali Khodaei

Pozostałe wiadomości