Świat

Pierwszy polski ambasador na Kiribati. "To honor i przywilej"

Świat

Twitter / PLinNewZealandAmbasador Gniatowski z prezydentem Kiribati

Ambasador Polski Zbigniew Gniatkowski złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Kiribati Taneti Maamau. "To honor i przywilej być pierwszym polskim ambasadorem" na Kiribati - oświadczył Gniatkowski.

Gniatowski jest ambasadorem Polski m.in. w Nowej Zelandii. Na co dzień pracuje w Wellington.

W 2015 roku Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z trzema pacyficznymi państwami: Nauru, Kiribati i Mikronezją. Jak informowały wówczas polskie władze, to element większej strategii, by w ramach ONZ zacieśnić współpracę z mniejszymi i narażonymi na negatywne efekty zmian klimatycznych krajami.

Polski ambasador w Kiribati

Podczas oficjalnej wizyty na Tuvalu ambasador Zbigniew Gniatkowski złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Kiribati Taneti Maamau, rozpoczynając tym samym pierwszą w historii misję Ambasadora RP.

Na początku lutego Gniatkowski przekazał listy uwierzytelniające na ręce Gubernatora Generalnego Tuvalu Sir Iakoba Taeia Italeli.

Kiribati i Poland

Kiribati to archipelag o powierzchni 811 km kw. zamieszkały przez ponad 100 tys. obywateli.

Na jednej z wysp - Kiritimati - leży miejscowość o nazwie Poland. Sąsiaduje ona z trzema innymi - Paris, London i Banana. Miejscowość Poland powstała tam rzekomo na cześć polskiego inżyniera - niejakiego Stanisława, którego nazwiska mieszkańcy nie zapamiętali. Prawdopodobnie na początku XX wieku przybił on do wyspy na statku, którego załoga pomogła miejscowej ludności w rozwiązaniu problemu nawadniania pól.

Autor: pk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / PLinNewZealand