Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaprosił delegację ministrów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do złożenia następnej wizyty, kiedy kwarantanna będzie już zakończona. Po wylądowaniu emiracki minister finansów Obaid Humaid al-Tajar i szef resortu gospodarki Abdullah ibn Tuk al-Mari podpisali cztery umowy bilateralne z Izraelem w obszarach lotnictwa, ochrony inwestycji, nauki i technologii oraz umowę o zniesieniu wiz.
Umowa o ruchu bezwizowym jest pierwszą taką umową Izraela z krajem arabskim i musi zostać ratyfikowana przez oba państwa, zanim wejdzie w życie. Delegacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich przekazała ministrowi spraw zagranicznych Izraela Gabiemu Aszkenaziemu list od jego emirackiego odpowiednika Abdullaha ibn Zajeda, w którym zwraca się on oficjalnie o możliwość otworzenia ambasady w Tel Awiwie.
"Dziś tworzymy historię"
Stany Zjednoczone, Izrael i ZEA również ogłosiły utworzenie trójstronnego funduszu, mającego na celu wspieranie współpracy regionalnej. Tak zwany Fundusz Abrahama będzie mieć siedzibę w Jerozolimie. - Dziś tworzymy historię - oświadczył Benjamin Netanjahu kilka minut po wylądowaniu samolotu linii Etihad na lotnisku Ben Guriona pod Tel Awiwem. - Entuzjazm dla tego porozumienia pokojowego wśród naszego narodu jest ogromny - dodał.
- Wizyta delegacji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na tak wysokim szczeblu oraz umowy, które właśnie podpiszemy, pokażą naszym obywatelom, regionowi i całemu światu korzyści płynące z przyjaznych, pokojowych i normalnych wymian – powiedział Benjamin Netanjahu. - Pokój nie jest tylko na papierze, część jego owoców jest widoczna - wyjaśnił, wymieniając znaczący rozwój turystyki i wymiany handlowej między oboma krajami.
Trzeci kraj arabski ustanawia stosunki dyplomatyczne z Izraelem
- Porozumienie Abrahama (jak nazywany jest układ między ZEA a Izraelem - red) ustanowiło bezpośrednie powiązania gospodarcze między dwoma najlepiej prosperującymi i rozwiniętymi gospodarkami Bliskiego Wschodu - podkreślił minister skarbu USA Steven Mnuchin, reprezentujący administrację amerykańską podczas ceremonii.
Zjednoczone Emiraty Arabskie będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim, po Egipcie i Jordanii, który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.
Autorka/Autor: asty, kab
Źródło: PAP