Pielgrzymka papieża do Niemiec za rok?

 
ArchiwumPapież Benedykt XVI wśród wiernych

Benedykt XVI może odwiedzić wschodnie Niemcy w przyszłym roku - spekulują w piątek niemieckie media. Okazją do pielgrzymki mogłaby być 20. rocznica upadku Muru Berlińskiego, przypadająca właśnie w 2009 roku. Watykan na razie nie potwierdza, jakoby papież planował podróż do swej ojczyzny.

Pierwsze informacje o planowanej papieskiej pielgrzymce podały internetowy portal Bild.de i radio "Antenne Thueringen" na podstawie źródeł w rządzie Turyngii. Podczas prywatnej audiencji premier tego landu, Dieter Althaus zaprosił papieża do kurortu Heilbad Heiligenstadt w katolickim okręgu Eichsfeld.

Czy papież spotka się z burmistrzem - gejem?

- Nie obiecał jednak, że odwiedzi Niemcy - tak rzecznik rządu Turyngii Fred Dahmen skomentował stosunek Benedykta XVI do propozycji pielgrzymki. Tymczasem Bild.de już przedstawił zarys programu papieskiej pielgrzymki: Benedykt XVI miałby przyjechać do Niemiec w kwietniu 2009 roku. Najpierw przyleci do Berlina, gdzie spotka z prezydentem Niemiec Köhlerenm oraz burmistrzem niemieckiej stolicy Klausem Wowereitem (nota bene przyznającym się otwarcie do orientacji homoseksualnej). Później papież miałby polecieć śmigłowcem ze stolicy do Turyngii i odprawić mszę przed zamkiem Scharfenstein w Eichsfeld. Końcowym etapem papieskiej pielgrzymki miałby być Erfurt.

 
Burmistrz Klaus Wowereit (2 od lewej ) i prezydent Horst Köhler (3 od lewej), archiwum Archiwum

Jednak władze tych miejscowości nie mają żadnych informacji o możliwości odwiedzin Ojca Świętego. Katolickie biskupstwo w Erfurcie uznało rewelacje prasowe za plotki. Gdyby do pielgrzymki doszło, byłaby to trzecia podróż Benedykta XVI do jego ojczyzny. Po raz pierwszy uczestniczył w obchodach światowego dnia młodzieży w Kolonii w 2005 roku, zaś rok później odwiedził rodzinną Bawarię.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum

Pozostałe wiadomości