Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 7 lipca

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Posłanka PiS zawiesza aktywność polityczną, a OceanGate swoje rejsy. Z kolei Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie dwóch skarg, które złożył Igor Tuleya. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Posłanka PiS zawiesza aktywność polityczną

Posłanka PiS Iwona Arent przekazała w oświadczeniu, że "w związku z sytuacją rodzinną" zdecydowała o zawieszeniu swojej aktywności politycznej. Dzień wcześniej w tvn24.pl napisaliśmy, że syn posłanki, razem z jego znajomą, mieli napaść na kobietę. Usłyszeli zarzuty.

"Informuję, że w związku z sytuacją rodzinną zdecydowałam o zawieszeniu mojej aktywności politycznej. Poświęcenie trudnym sprawom rodzinnym uniemożliwia mi prowadzenie działań społecznych i wymaga ode mnie skupienia się wyłącznie na roli matki" - napisała w oświadczeniu posłanka Arent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłanka PiS Iwona Arent zawiesza aktywność polityczną

2. OceanGate zawiesza rejsy

OceanGate zawiesza wszystkie swoje rejsy - poinformowała firma na swojej stronie internetowej. Przedsiębiorstwo było organizatorem wyprawy do wraku Titanica, podczas której łódź podwodna Titan uległa implozji w głębinach Atlantyku.

Firma nie podała żadnych szczegółów dotyczących tej decyzji. Jak przypomina Reuters, władze amerykańskie i kanadyjskie wciąż badają przyczyny czerwcowej implozji, w wyniku której zginęli wszyscy pasażerowie statku Titan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po katastrofie Titana zawieszają wszystkie rejsy

3. Otwarto testament Silvio Berlusconiego

W kancelarii notarialnej w Mediolanie odczytano testament Silvio Berlusconiego, zmarłego 12 czerwca byłego premiera Włoch. Zapewnia ciągłość interesów i życia rodzinnego - opisuje zapisy dokumentu włoska agencja prasowa ANSA. Berlusconi pozostawił po sobie majątek o wartości około 6,4 miliarda euro.

Ostatnie życzenia Berlusconiego zostały ujawnione przez notariusza holdingu Fininvest Arrigo Roveda przed dwoma świadkami: prawnikami Lucą Fossatim i Carlo Riminim, którzy reprezentowali dzieci zmarłego. Marina i Pier Silvio z pierwszego małżeństwa byłego premiera oraz Barbara, Eleonora i Luigi z drugiego na odczytanie testamentu połączyli się z biurem zdalnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto odziedziczy majątek Silvio Berlusconiego?

4. Wstrząs w kopalni Rudna

W czwartek późnym wieczorem w kopalni Rudna odnotowano silny wstrząs. Jak informuje KGHM, z zagrożonego rejonu trzeba było wycofać siedmiu górników. Przed północą przedstawicielka biura prasowego KGHM Karolina Karwicka przekazała, że wszyscy górnicy wydostali się na powierzchnię.

Górnicy nie odnieśli poważniejszych obrażeń - powiedział dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Polska Miedź Piotr Chęciński.

5. ETPCz wydał wyrok ws. sędziego Tuleyi

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił w czwartek wyrok w sprawie dwóch skarg, które złożył Igor Tuleya. W decyzji przekazano, że doszło do naruszenia trzech artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Sędzia ma otrzymać od Polski 36 tysięcy euro. Tuleya ocenił, że "możemy mówić o sukcesie, ale to jest po prostu kolejna zwycięska bitwa". - To nie jest jeszcze wygrana wojna w obronie praworządności - zaznaczył.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa sędziego Igora Tuleyi. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP