OceanGate zawiesza wszystkie swoje rejsy - poinformowała firma na swojej stronie internetowej. Przedsiębiorstwo było organizatorem wyprawy do wraku Titanica, podczas której łódź podwodna Titan uległa implozji w głębinach Atlantyku.
OceanGate oferowała turystom podróże do wraku Titanica na pokładzie Titana od 2021 roku.
Firma nie podała żadnych szczegółów dotyczących tej decyzji. Jak przypomina Reuters, władze amerykańskie i kanadyjskie wciąż badają przyczyny czerwcowej implozji, w wyniku której zginęli wszyscy pasażerowie statku Titan.
Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Titanic (TIS) Charles Haas mówił niedawno, że "czas rozważyć zakończenie wycieczek do wraku Titanica". Haas powiedział, że "powinno stać się to w imię bezpieczeństwa" po katastrofie podwodnej łodzi Titan i śmierci jej załogi. - Titanic nauczył również świat o niebezpieczeństwach związanych z pychą i nadmiernym poleganiem na technologii. Tragiczne zakończenie tej ekspedycji pokazało, że te lekcje wciąż pozostają do odrobienia - zaznaczył.
Implozja Titana
O śmierci pięciu osób na pokładzie Titana poinformował 22 czerwca operator łodzi, firma OceanGate. W implozji łodzi podwodnej zginęli dyrektor wykonawczy OceanGate Stockton Rush, jeden z najbogatszych Pakistańczyków Shahzada Dawood i jego syn Suleman, brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz francuski nurek Paul-Henry Nargeolet.
Łódź straciła łączność z kanadyjskim statkiem Polar Prince 18 czerwca po 105 minutach od rozpoczęcia schodzenia na dno na głębokość 4 km. Szczątki Titana zostały znalezione około 500 metrów od wraku Titanica. W środę, po wydobyciu ich z Atlantyku, fragmenty zniszczonej łodzi wyładowano w kanadyjskim porcie St. John's.
Amerykańska Straż Wybrzeża (USCG) przekazała niedawno, że z wraku łodzi podwodnej Titan, która uległa implozji w głębinach Atlantyku, prawdopodobnie wydobyto ludzkie szczątki. Tego samego dnia do kanadyjskiego portu przypłynęły wydobyte z dna oceanu fragmenty łodzi.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: OceanGate Inc.