Sąd oddala zażalenie Konfederacji. Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski "Człowiekiem Roku" Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Z kolei Wielki Mur Chiński został "nieodwracalnie" uszkodzony. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Wielki Mur Chiński "nieodwracalnie" uszkodzony
W północnej części prowincji Shanxi robotnicy zrobili koparką kilkumetrową dziurę w Wielkim Murze Chińskim, żeby skrócić sobie drogę do pracy - informuje CNN. W związku ze sprawą zatrzymano 38-letniego mężczyznę i 55-letnią kobietę.
Jak podaje powiązany z chińskim rządem nadawca CCTV, na którego powołują się zagraniczne media, służby otrzymały zgłoszenie o wyrwie w Wielkim Murze Chińskim 24 sierpnia. Dziura powstała niedaleko miejscowości Yangqianhe na północy prowincji Shanxi. Uszkodzenia muru CCTV opisuje jako "nieodwracalne". Na krążących w mediach społecznościowych zdjęciach widać, że dziura jest szeroka na kilka metrów.
2. Mark Brzezinski "Człowiekiem Roku"
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski odebrał nagrodę "Człowieka Roku 2023" Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas swojego wystąpienia wyraził wdzięczność Polakom za pomoc, jaką niosą uchodźcom z Ukrainy.
Dyplomata podkreślił również, że "demokracja i złożone gospodarki rynkowe zależą nie tylko od wolnych i uczciwych wyborów, ale także od jasności prawa i pewności, że prawo stoi ponad polityką".
3. PiS po raz kolejny zapowiada poprawę jakości posiłków w szpitalach
Jednym z elementów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości ma być poprawa jakości posiłków w szpitalach. Ale więcej pieniędzy i określenie standardów w tej sprawie obecna władza zapowiadała już wcześniej - po kontrolach NIK i sanepidu.
Tymczasem projekt w sprawie wymagań obowiązujących dla żywienia w szpitalach od półtora roku czeka na przyjęcie i wejście w życie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS zapowiada poprawę jakości posiłków w szpitalach
4. Oddalone zażalenie Konfederacji
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie Konfederacji, złożone po orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie - poinformowali pełnomocnik Agory, wydawcy "GW" mec. Piotr Rogowski oraz pełnomocnik Konfederacji mec. Michał Wawer.
Sprawa dotyczyła stwierdzeń "Gazety Wyborczej" na temat programu Konfederacji w sprawie ochrony zdrowia. 1 września Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Konfederacji - uznał, że artykuł miał charakter publicystyczny i nie zawierał nieprawdy.
5. Ulubione wakacyjne kierunki Polaków. Nowy raport
Wśród ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków są Turcja, Grecja i Egipt - wynika z raportu "Zagraniczne wakacje Polaków 2023" Polskiej Izby Turystyki. Szczyt sezonu na wyjazdy turystyczne Polaków - zgodnie z raportem - przypada na lipiec i sierpień.
Jak podano w raporcie, ten rok pokazał, że rynek turystyczny się rozwija, pojawiają się nowi organizatorzy, poszerza się oferta. Oceniono, że kolejny sezon 2023/2024 zapowiada się równie, jeśli nie bardziej, obiecująco.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulubione wakacyjne kierunki Polaków
WARTO OBEJRZEĆ
"Przez osiem ostatnich lat…" - tymi słowami politycy PiS jeszcze wiele miesięcy po tym, jak w 2015 roku objęli w Polsce władzę, rozpoczynali wyliczanie afer, które według nich wybuchły podczas rządów koalicji PO-PSL. Po dwóch kadencjach rządów Zjednoczonej Prawicy poprosiliśmy polityków PiS, także tych, którzy właśnie zostali "jedynkami" na listach wyborczych, o wymienienie afer, które wydarzyły się przez osiem ostatnich lat. W zgodnej odpowiedzi usłyszeliśmy, że żadnych afer nie było, dlatego, aby odświeżyć pamięć nie tylko politykom Zjednoczonej Prawicy, przypominamy kilka najważniejszych wydarzeń, które na miano afer zasłużyły. Pokażemy też, jakie w związku z nimi działania podjęła lub podjęcia zaniechała prokuratura kontrolowana przez polityków ze Zbigniewem Ziobrą na czele. Wyboru części afer partii władzy dokonał reporter "Czarno na białym" Dariusz Kubik.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock