Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 15 czerwca

Źródło:
PAP

W polskich miastach odbyły się protesty w obronie praw kobiet. W Sudanie w wyniku toczących się walk zginął gubernator stanu Zachodni Darfur. Z kolei u wybrzeży Grecji utonęło co najmniej 78 migrantów, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Protesty w obronie praw kobiet

Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Olsztyn, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Toruń, Zielona Góra - w tych, i wielu innych miastach i miasteczkach odbyły się protesty przeciwko łamaniu praw kobiet.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: protesty w obronie praw kobiet

Demonstracje mają związek ze śmiercią 33-letniej ciężarnej Doroty w szpitalu w Nowym Targu. Kobieta trafiła tam w piątym miesiącu ciąży po odpłynięciu wód płodowych. Zmarła po trzech dniach z powodu wstrząsu septycznego. Kilka godzin przed śmiercią USG wykazało obumarcie płodu. W tej sprawie toczy się śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

ZOBACZ TAKŻE: śledztwo w sprawie śmierci 33-latki w szpitalu

2. Kaczyński mówi o sytuacji kobiet

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, pytany o sytuację ciężarnych kobiet w Polsce, powiedział dziennikarzom, że "to jest jedno wielkie oszustwo z waszej strony".

Kaczyński pytany o sytuację ciężarnych kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"
Kaczyński pytany o sytuację ciężarnych kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"TVN24

Lider Zjednoczonej Prawicy przekonywał, że ani we wniosku, ani w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym kwestii aborcji, "nie było ani słowa o sprawie zagrożenia życia i zdrowia kobiet". Stwierdził, że "cała akcja jest propagandowym nadużyciem".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jarosław Kaczyński o sytuacji kobiet

3. Sejmowa komisja za usunięciem z "lex Tusk" daty publikacji raportu

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła zaproponowaną przez prezydenta nowelizację ustawy nazywanej "lex Tusk". Komisja przyjęła poprawkę PiS usuwającą termin publikacji pierwszego raportu komisji, ustalony na 17 września.

Wprowadzono także zmiany dotyczące środków zaradczych oraz zmiany dotyczące wskazywania terminu zgłaszania kandydatów do komisji, w sytuacji gdy upłynął pierwotny termin. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie, które jest zaplanowane na piątek.

4. Walki w zachodnim Sudanie

Intensywne walki wojsk rządowych z paramilitarnym ugrupowaniem Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) i jego sojusznikami wstrząsnęły wieloma miastami na zachodzie Sudanu. Lokalne źródła podały, że gubernator stanu Zachodni Darfur został zabity.

Według fragmentarycznych i niepełnych informacji, jakie docierają z Sudanu, trwająca tam od połowy kwietnia wojna domowa między armią rządową i siłami RSF trwa w rejonie stolicy - Chartumu oraz na zachodzie kraju, zwłaszcza w Darfurze i Kordofanie.

5. Katastrofa łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Co najmniej 78 migrantów utonęło, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby - uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.

Zmierzająca do Włoch łódź została zauważona przez samolot należący do unijnej agencji ochrony granic Frontex na wodach międzynarodowych, około 80 km na południowy zachód od miasta Pylos - podała agencja Reuters. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że łódź wypłynęła z portu Tobruk w Libii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: katastrofa łodzi z migrantami u wybrzeży Grecji

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP