Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 26 września

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Niemcy chcą "stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z Polską i Niemcami. Relacja Alicji Rucińskiej
Niemcy chcą "stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z Polską i Niemcami. Relacja Alicji RucińskiejTVN24
wideo 2/2
TVN24Niemcy chcą "stacjonarnych punktów kontrolnych" na granicach z Polską i Niemcami. Relacja Alicji Rucińskiej

W Górskim Karabachu doszło do wielkiej eksplozji na stacji benzynowej. W Kolumbii prezes klubu został zastrzelony po przegranym meczu. Z kolei na granicy polsko-niemieckiej mogą pojawić się kontrole graniczne. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Wielu rannych po eksplozji w Górskim Karabachu

Na stacji benzynowej w mieście Stepanakert, stolicy separatystycznego regionu Górski Karabach na granicy Armenii i Azerbejdżanu, doszło do eksplozji. W wyniku wybuchu rannych zostało ponad 200 osób - podaje agencja Reutera, powołując się na lokalne media.

Do wybuchu doszło w poniedziałek w pobliżu autostrady Stepanakert-Askeran w nieuznawanej przez inne państwa Republice Górskiego Karabachu - donosi Radio Wolna Europa. Jak dodaje, władze separatystycznego regionu podały, że rannych z poparzeniami zabrano do szpitali na leczenie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eksplozja na stacji benzynowej w Górskim Karabachu. Doniesienia o ponad 200 rannych

2. Prezes klubu zastrzelony po przegranym meczu

Prezes Tigres FC Edgar Paez został zastrzelony w sobotę po porażce swojej drużyny. 63-letni mężczyzna wraz z jedną z córek wracał z meczu, gdy tuż obok stadionu Metropolitano de Techo ogień otworzyło do niego dwóch napastników na motocyklu.

Drugoligowiec z Kolumbii Club Tigres de Bogota przegrał w sobotę z Atletico FC 2:3. Drużynie wiedzie się fatalnie, broni się przed spadkiem z drugiej ligi. Z 13 ostatnich meczów wygrała tylko dwa.

3. GUS alarmuje ws. "depresji demograficznej"

GUS podał w poniedziałek, że w lipcu br. urodziło się 24 tys. dzieci, to więcej niż miesiąc wcześniej, bo w czerwcu odnotowano 23 tys. urodzeń. Jednocześnie to niższa liczba niż przed rokiem. W lipcu 2022 roku urodziło się 26,4 tys. dzieci.

"W ostatnie 12 miesięcy o 135 tys. więcej osób zmarło niż się urodziło. Depresja demograficzna tylko się pogłębia" - ocenił Mundry we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alarmujące dane GUS

4. Niemcy chcą kontroli na granicy z Polską i Czechami

Napływ migrantów, którzy nielegalnie napłynęli do Niemiec sprawił, że Berlin rozważa wprowadzenie stacjonarnych punktów kontrolnych na granicach z Polską i Czechami.

- Pewnie będą chodzić na przykład ludzie z Bundespolizei przez pociągi albo będą wyrywkowo sprawdzać samochody - mówił TVN24 o tym, jak mogą wyglądać kontrole, Gerhard Gnauck z "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wskazywał też, że "przedstawiciele niemieckiej gospodarki już się wypowiedzieli przeciwko". Premier Saksonii stwierdził zaś w poniedziałek, że "sytuacja jest dramatyczna" i kontrole są konieczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemcy chcą kontroli na granicy z Polską i Czechami

5. Sejmik województwa przyjął uchwałę po libacji w mauzoleum

Radni województwa świętokrzyskiego przyjęli w poniedziałek uchwałę "w sprawie sytuacji w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie", w którym zakrapianą alkoholem imprezę urządzili sobie urzędnicy, na czele z synem marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

W uchwale autorstwa opozycyjnych radnych sejmik domaga się od władz województwa przeprosin dla mieszkańców Michniowa za urządzoną w miejscu kaźni libację. - Mój syn i jego koleżanka wzięli na siebie winę, przeprosili - mówił na sesji marszałek Bętkowski. Dodał, że dyrektor placówki zrezygnował z pracy w mauzoleum.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Libacja syna marszałka z PiS i urzędników w miejscu kaźni. Sejmik przyjął uchwałę

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP, TVN24, Eurosport

Źródło zdjęcia głównego: Mo Photography Berlin/Shutterstock

Tagi:
Raporty: