Sojusz prezydentów na rzecz porozumienia. "Będziemy odgrywać wiodącą rolę"

TVN24


Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotkali się w Pekinie. Tematem rozmów była rola i współpraca Chin oraz Korei Południowej w działaniu na rzecz wznowienia negocjacji Pjongjangu z Waszyngtonem, mających na celu zlikwidowanie programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

- Wstrzymanie rozmów na temat denuklearyzacji i niedawny wzrost napięcia między USA i Koreą Północną nie są korzystne dla reżimu w Pjongjangu - ocenił w poniedziałek prezydent Korei Południowej Mun Dze In podczas spotkania w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

"Odgrywać wiodącą rolę"

Prezydent Mun Dze In wyraził nadzieję, że jego kraj i Chiny będą ściślej współpracować, aby pomóc we wznowieniu negocjacji mających na celu zlikwidowanie programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Jak przekazała kancelaria Muna, prezydent Xi Jinping powiedział, że wraz z prezydentem Korei Południowej "będzie odgrywał wiodącą rolę", aby doprowadzić stosunki dwustronne do "nowego, wyższego poziomu".

Chiński przywódca oświadczył koreańskiemu prezydentowi, że Chińska Republika Ludowa wspiera wysiłki Korei Południowej na rzecz poprawy relacji z Koreą Północną i nadania nowego impetu rozmowom pokojowym.

Prezydent Mun i premier Japonii Shinzo Abe wezmą udział w Pekinie w trójstronnym szczycie z premierem ChRL Li Keqiangiem. Szczyt potrwa do 25 grudnia.

Ultimatum Korei Północnej dla USA

Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi czas do końca roku na złagodzenie stanowiska w negocjacjach dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Północnokoreańscy urzędnicy sugerowali, że jeśli USA nie pójdą na ustępstwa, reżim może wznowić wstrzymane obecnie próby broni jądrowej i rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował skłonność do rezygnacji z broni jądrowej, ale nie ogłoszono konkretnego planu całkowitej denuklearyzacji jego kraju. Korea Północna domaga się zniesienia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji gospodarczych i wstrzymania wszystkich wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

Stany Zjednoczone dążą natomiast do "całkowitej, możliwej do zweryfikowania przez instancje międzynarodowe i nieodwracalnej" denuklearyzacji Korei Północnej.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearne
reuters, pap

Autor: pp//now//kwoj / Źródło: PAP