Stany Zjednoczone i Chiny są zgodne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej w reakcji na przeprowadzenie przez ten kraj kolejnej próby jądrowej - poinformował Biały Dom. Amerykanie planują złożyć do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt stosownej rezolucji. Ma być głosowana już w najbliższych dniach. Tymczasem przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nagrodził naukowców biorących udział w próbach rakietowych. Nagrodami dla niektórych były m.in. zegarki.
Doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i szef chińskiej dyplomacji Wang Yi są przekonani, że "prowokacja" ze strony Korei Północnej wymaga "zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej".
Wang Yi i Susan Rice rozmawiali w środę w Waszyngtonie. W spotkaniu wziął także udział prezydent Barack Obama. Jak poinformował Biały Dom, amerykański przywódca z zadowoleniem przyjął zapowiedź udziału prezydenta Chin Xi Jinpinga w konferencji ds. bezpieczeństwa jądrowego, która odbędzie się w Waszyngtonie pod koniec marca.
Jeden front przeciw Korei Północnej
O uzgodnieniu przez USA i Chiny wspólnego stanowiska w sprawie projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej nowych sankcji wobec Korei Północnej poinformowały w środę źródła dyplomatyczne w ONZ i następnie w czwartek rano potwierdziło amerykańskie przedstawicielstwo przy tej organizacji.
- Liczymy na dobrą współpracę z Radą w sprawie silnej i kompletnej odpowiedzi na ostatnią serię testów przeprowadzonych przez Koreę Północną, które mają na celu rozwój programu broni jądrowej - powiedział rzecznik ambasady USA przy ONZ.
Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków.
USA i Chiny, które dysponują prawem weta, miały do tej pory różne poglądy w kwestii jak ostra ma być reakcja Rady Bezpieczeństwa na ostatnią próbę jądrową Pjongjangu.
Trudne relacje z sąsiadem
Według źródeł dyplomatycznych w ONZ projekt rezolucji ws. nowych sankcji wobec Korei Północnej ma zostać poddany pod głosowanie już w najbliższych dniach.
W ostatnim czasie Pekin zdradzał oznaki większego zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Jednak Chiny nadal uznawane są za głównego sojusznika Korei Płn. Chiny obawiają się społecznych i politycznych konsekwencji załamania się północnokoreańskiego reżimu. Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym – jądrowego.
Autor: mk\mtom / Źródło: PAP, Reuters