Pekin: denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego wspólnym celem USA i Chin


Chiny i USA ustaliły, że będą wspólnie dążyć do "pełnej, sprawdzalnej i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" - podała w sobotę Xinhua, podsumowując pierwsze spotkanie w ramach Amerykańsko-Chińskiego Dialogu Bezpieczeństwa i Dyplomacji, które odbyło się w środę.

Na spotkaniu w Waszyngtonie Stany Zjednoczone reprezentował szef dyplomacji USA Rex Tillerson oraz szef Pentagonu James Mattis, a stronę chińską radca rządowy w gabinecie premiera Yangiem Jiechi i szef sztabu generalnego chińskich sił zbrojnych Fang Fenghui. Yang spotkał się też w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem, z którym - jak podaje Xinhua - omawiał zagrożenia związane z Koreą Północną. Z dokumentu końcowego spotkania w Waszyngtonie, który publikuje Xinhua, wynika też, że Waszyngton i Pekin postanowiły dążyć do nawiązania dialogu z Koreą Północną. Jak komentuje Reuters, Chiny od dawna dążyły do powrotu do negocjacji z Pjongjangiem. O przebiegu spotkania amerykańska administracja poinformowała już w środę. Tillerson powiedział, że USA oczekują od Chin większego zaangażowania ws. Korei Północnej i liczą na to, że Pekin wywrze "znacznie większą presję gospodarczą i dyplomatyczną na ten reżim".

Pierwsze takie spotkanie

Amerykańsko-Chiński Dialog Bezpieczeństwa i Dyplomacji (Diplomatic and Security Dialogue) został powołany do życia w czasie kwietniowego spotkania przywódców USA i Chin, Donalda Trumpa i Xi Jingpinga.

Chińskie media opisują pierwsze spotkanie w ramach tego forum jako podniesienie rangi regularnych kontaktów między przedstawicielami Pekinu i Waszyngtonu. Mattis oznajmił po środowym spotkaniu, że Waszyngton i Pekin zmierzają do zacieśnienia współpracy wojskowej. Zastrzegł jednak, że USA są przeciwne "militaryzacji Morza Południowochińskiego". Odniósł się w ten sposób do budowy i wyposażania w sprzęt oraz obiekty wojskowe sztucznych wysp na tym morzu.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: