TVN24 | Świat

Andrzej Duda spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Prezydencki minister o szczegółach rozmowy w Pekinie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
TVN24, CGTN, PAP
Andrzej Dera o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach
TVN24Andrzej Dera o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie. Jak przekazał prezydencki minister Andrzej Dera, prezydent poinformował chińskiego przywódcę o sytuacji wokół Ukrainy z perspektywy europejskich krajów. Rozmowa poświęcona była także zacieśnianiu współpracy gospodarczej - dodał. 

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, mówił w "Kawie na ławę" o niedzielnej rozmowie Andrzeja Dudy i przywódcy Chin Xi Jinpinga. Wskazał, że "miała podwójny wymiar". Chodziło o "poinformowanie strony chińskiej o sytuacji (wokół Ukrainy i kryzysu, jaki wywołała Rosja - red.) z punktu widzenia państw europejskich, państw należących do NATO, bo prezydent Chin ma zapewne informacje z drugiej strony", a "Chiny są mocarstwem i dobrze, żeby wiedziały, co się dzieje" – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak dodał, "znaczna część rozmów" dotyczyła kontaktów gospodarczych. – Gospodarka chińska jest jedną z największych gospodarek, wszyscy się spotykają z przedstawicielami Chin, żeby załatwiać interesy gospodarcze. Kto ma interesy z Chinami, ten ma zabezpieczenie na najbliższe lata. (…) W interesie naszej gospodarki pan prezydent rozmawiał – tłumaczył.

Dera mówił także o planach dyplomatycznych prezydenta Dudy na najbliższe dni. – W poniedziałek pan prezydent będzie rozmawiał z szefem NATO, a we wtorek Trójkąt Weimarski - rozmowa w Berlinie z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec. Kwestia bezpieczeństwa w tej części Europy to jest główny cel tych rozmów – powiedział.

Xi-JinpingShutterstock

O spotkaniu Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem poinformował na Twitterze Kancelaria Prezydenta

Xi Jinping o wzmacnianiu stosunków gospodarczych

Portal angielskojęzycznej chińskiej telewizji państwowej CGTN poinformował, że w czasie spotkania z prezydentem Dudą Xi Jinping zaproponował rozwinięcie stosunków dwustronnych na takich polach jak handel i inwestycje, transport i logistyka oraz nowe technologie.

Chiński przywódca zadeklarował gotowość do zaangażowania się swego kraju w budowę w Polsce centrum logistycznego, które pozwoliłoby Polsce odgrywać kluczową rolę w łańcuchu dostaw między Chinami i Europą w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

W opinii Xi - Polska i Chiny powinny także wzmocnić współpracę w zakresie edukacji, kultury, turystyki, sportu i wymiany młodzieży - czytamy.

Wizyty zagraniczne prezydenta Dudy

W sobotę w stolicy Chin, gdzie w piątek rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, a także prezydentami m.in. Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Tematami rozmów polskiego prezydenta były sytuacja wokół Ukrainy i bezpieczeństwo w regionie. Duda razem z szefami innych delegacji wziął też udział w bankiecie wydawanym przez przewodniczącego ChRL i jego małżonkę.

Z kolei w poniedziałek prezydent Duda złoży wizytę w Brukseli, gdzie spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. We wtorek w Berlinie w formacie Trójkąta Weimarskiego Duda spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Autor:ft/adso

Źródło: TVN24, CGTN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości