Parlament Europejski wzywa do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
PAP
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem PutinemReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveSpotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie Unii Europejskiej. Przewodnictwo jest rotacyjne, Węgry mają objąć je w drugiej połowie 2024 roku.

"Parlament Europejski jest poważnie zaniepokojony dalszym pogorszeniem się sytuacji w zakresie praworządności i praw podstawowych na Węgrzech" - czytamy w rezolucji. Jej autorzy, reprezentujący pięć frakcji - Europejską Partię Ludową (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberalną Renew, Zielonych i skrajną lewicę GUE/NGL - zwracają uwagę na nieprzejrzyste ich zdaniem stanowienie prawa przez Budapeszt, "podważanie praw osób LGBTIQ+ i wolności słowa" oraz stwarzanie zagrożenia dla wolności badań akademickich.

W związku z tym Parlament "kwestionuje, w jaki sposób Węgry będą w stanie wiarygodnie wypełnić to zadanie (sprawować prezydencję w Radzie - PAP) w 2024 r., biorąc pod uwagę nieprzestrzeganie prawa UE i wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a także zasad lojalnej współpracy".

PE zwraca się zatem do Rady "o jak najszybsze znalezienie odpowiedniego rozwiązania". Przypomina, że "Parlament mógłby podjąć odpowiednie środki, gdyby takie rozwiązanie nie zostało znalezione".

Apel do Komisji Europejskiej

Autorzy projektu rezolucji ponawiają też apel do Komisji Europejskiej "o pełne wykorzystanie dostępnych jej narzędzi w celu zaradzenia wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia przez Węgry wartości, na których opiera się Unia, w szczególności przyspieszonych postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wniosków o zastosowanie środków tymczasowych przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i działania w sprawie niewykonania jego wyroków".

Za przyjęciem rezolucji głosowało 442 posłów, przeciwko - 144, a 33 wstrzymało się od głosu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski