Watykan: papież Franciszek ma infekcję dróg oddechowych, zostanie w szpitalu kilka dni

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Papież Franciszek ma infekcję dróg oddechowych i spędzi kilka dni w szpitalu - przekazał Watykan w oświadczeniu, zaznaczając, że test na COVID-19 dał wynik negatywny.

W środę wieczorem Reuters, cytując oświadczenie Watykanu, podał, że papież spędzi kilka dni w szpitalu w związku z infekcją dróg oddechowych. Poinformowano, że test Franciszka w kierunku COVID-19 dał wynik negatywny.

Watykan poinformował też, że w minionych dniach papież uskarżał się na "pewne trudności z oddychaniem".

W komunikacie podkreślono, że Franciszek jest "poruszony wieloma otrzymanymi wiadomościami i wyraża wdzięczność za bliskość i modlitwę".

Wcześniej, po godzinie 16 watykańskie biuro prasowe informowało, że 86-letni papież trafił do rzymskiej polikliniki Gemelli na zaplanowaną kontrolę. Nie upubliczniono wtedy szczegółów wizyty i zakresu badań, które miał przejść papież.

Późnym popołudniem "Corriere della Sera" - największa włoska gazeta - poinformowała, że Franciszek źle się poczuł i dlatego karetką został przewieziony do szpitala. Tam, jak opisano, miał przechodzić badania na oddziale kardiologii. Jego stan jest monitorowany, ale złe samopoczucie, które wystąpiło, nie budzi niepokoju - zaznaczył dziennik.

W lipcu 2021 roku Franciszek przeszedł w poliklinice Gemelli operację jelita. Przez wiele miesięcy zmagał się też z problemem z kolanem, z powodu którego często poruszał się na wózku.

Papież tego dnia był na audiencji

Franciszek jeszcze w środę wziął udział w audiencji generalnej w Watykanie. Zwracając się do Polaków uczestniczących w spotkaniu na placu Świętego Piotra, powiedział: - Już za kilka dni będziemy wsłuchiwać się w przejmujący opis Męki Pańskiej. Niech słowo Boże obudzi w waszych sercach skruchę i otwartość na miłość Chrystusa, który do końca nas umiłował.

- Porzucając starego człowieka, możecie z odnowioną gorliwością nieść Pana tym, którzy żyją wśród was. Szczególnie wspierajcie nadal waszych cierpiących braci i siostry z Ukrainy, umęczonej Ukrainy - dodał.

Do wszystkich wiernych apelował: - Trwajmy w modlitwie i bliskości z udręczoną Ukrainą.

Podczas objazdu placu Świętego Piotra wśród tysięcy wiernych Franciszek zaprosił do papamobile pięcioro dzieci.

Watykańska Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia poinformowała w środę, że tir z podarowanymi przez papieża Franciszka lekarstwami, generatorami prądu i artykułami pierwszej potrzeby dotarł rano do Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy.

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl