Franciszek w Estonii: od wieków te ziemie nazywane są Krainą Maryi


Papież Franciszek, który rozpoczął wizytę w Estonii, w przemówieniu do władz w Tallinie mówił, że w kraju tym jest "wysoki poziom wolności prasy, demokracji i wolności politycznej”. Apelował o pielęgnowanie pamięci o tych, którzy wywalczyli wolność.

- Od wieków te ziemie nazywane są Krainą Maryi, Maarjamaa. Imię to należy nie tylko do waszej historii, ale jest częścią waszej kultury - powiedział papież w czasie oficjalnej uroczystości przed Pałacem Prezydenckim w Tallinie.

W roku obchodów stulecia niepodległości Estonii - z której ponad 1,3 miliona mieszkańców tylko ponad pięć tysięcy to katolicy - papież przywołał jej dzieje, mówiąc: - Wasz naród musiał w różnych okresach historii znosić trudne chwile cierpienia i ucisku. Była to walka o wolność i niezależność, zawsze kwestionowane lub zagrożone. - W ciągu ostatnich nieco ponad 25 lat, w czasie których pełnoprawnie weszliście ponownie do rodziny narodów, społeczeństwo estońskie uczyniło gigantyczny krok, a wasz kraj, choć niewielki, jest jednym z pierwszych pod względem rozwoju społecznego i potencjału innowacyjnego - zauważył. Franciszek odnotował "wysoki poziom wolności prasy, demokracji i wolności politycznej" w Estonii, a także zacieśnienie więzi współpracy i przyjaźni między tym krajem a różnymi innymi państwami. Papież apelował też o pielęgnowanie pamięci o pokoleniach, które walczyły, aby "uczynić wolność możliwą". Przestrzegał przed pokładaniem całego zaufania w postępie technologicznym jako jedynej możliwej drodze rozwoju. Jak zauważył, może to spowodować utratę zdolności do tworzenia "więzi międzyludzkich, międzypokoleniowych i międzykulturowych".

Franciszek powiedział także władzom, że członkowie poszczególnych wspólnot powinni czuć się "jak u siebie w domu". Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid powiedziała w przemówieniu powitalnym skierowanym do papieża, że Deklaracja Niepodległości z 24 lutego 1918 roku zawiera zobowiązanie do zagwarantowania "równej wolności całemu narodowi Estonii, bez jakiegokolwiek rozróżnienia z powodu przekonań politycznych, pochodzenia etnicznego czy wyznania religijnego". - Wolność religijna jest właśnie jedną z trwałych skał, na których zbudowana jest nasza demokracja - oświadczyła estońska prezydent.

Podróż po krajach bałtyckich

Papież Franciszek kończy we wtorek czterodniową podróż do krajów bałtyckich, w trakcie której odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię. Podróżuje śladami św. Jana Pawła II, który w republikach bałtyckich był 25 lat temu, na progu ich wolności, po upadku ZSRR. 25. zagraniczna pielgrzymka Franciszka to hołd dla ofiar Zagłady z czasów II wojny światowej. Papież oddał im cześć w Wilnie przy tablicy umieszczonej w miejscu dawnego getta, a także podczas homilii w Kownie. Wspominał też wszystkich tych, którzy w trzech republikach cierpieli przez dekady sowieckich prześladowań.Franciszek kilka razy nawiązywał do represji, jakim poddawano także przedstawicieli Kościoła. Mówił, że to męczennicy, często anonimowi bo – jak przypomniał- często nieznane jest nawet miejsce ich pochówku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: