Papież: doszło do tego, że ciążowy brzuch stał się powodem wstydu

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Godność człowieka nie pochodzi od pieniędzy, ale od pracy - oświadczył w sobotę papież Franciszek, zwracając się do przedstawicieli projektu społecznego Episkopatu na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Wśród innych problemów we Włoszech wymienił bezrobocie oraz puste kołyski. - Ciążowy brzuch stał się powodem wstydu - powiedział.

Inicjatywa Kościoła nosi nazwę Projekt Policoro, od miejscowości na południu Włoch, gdzie powstał ćwierć wieku temu. W przemówieniu do młodych ludzi, zaangażowanych w tę inicjatywę, Franciszek oświadczył podczas audiencji w Watykanie, że praca to kwestia godności. - Godność osoby nie pochodzi od pieniędzy, od rzeczy, które się wie, ale od pracy - mówił. Wskazał na problem bezrobocia, które "sprawia, że wielu młodych ludzi szuka alienacji".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zauważył, że Italia pogrążona jest w "zimie demograficznej". - Brakuje młodych ludzi - stwierdził papież i dodał, że średnia wieku mieszkańców kraju to 47 lat.

Przywołał dylematy młodych Włochów: "Jak mogę mieć dzieci, jeśli nie mam pracy?", "Jak kobieta może mieć dzieci, skoro gdy tylko szef zobaczy ją z brzuchem, przegna ją?". - Doszło do tego, że ciążowy brzuch stał się powodem wstydu - powiedział. -Musicie działać przeciwko temu po to, by młodzi ludzie zaczęli marzyć, by zostawali rodzicami, by mieli dzieci i aby mieli pracę - wzywał.

"Zajmować się kwestią pracy to promować godność człowieka"

Franciszek zaapelował do młodzieży, by "nadała duszy ekonomii" i by "tkała solidarne społeczeństwo w momencie, gdy ekonomia wyparowuje w finansach". - To nowa, bardziej wyszukana forma łańcuszka świętego Antoniego, który dobrze znamy - ocenił.

Papież wskazywał, że "zajmować się kwestią pracy to promować godność człowieka". - Nie lękajcie się. Zachęcam was, byście działali na rzecz modelu gospodarki alternatywnego dla tego konsumpcyjnego - wezwał. Jego zdaniem fundamentami nowego modelu muszą być dzielenie się, braterstwo, bezinteresowność i zrównoważony rozwój.

Franciszek wyraził przekonanie, że trzeba zająć się młodzieżą, która "nie znajduje pracy, jest zmęczona życiem, pogrążona w depresji i nie marzy już o innym świecie".

Autor:momo

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości