Niepokojące zmiany w mózgach nastolatków po pandemii. Przyspieszyła ich starzenie

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP
Dr Łukasz Jankowski: my patrzymy na to, jako na pewien dług zdrowotny, który powstał po pandemii
Dr Łukasz Jankowski: my patrzymy na to, jako na pewien dług zdrowotny, który powstał po pandemii TVN24
wideo 2/11
TVN24Dr Łukasz Jankowski: my patrzymy na to, jako na pewien dług zdrowotny, który powstał po pandemii

Pandemia wpłynęła na postarzenie mózgów u nastolatków - donoszą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Podobne zjawisko jest obserwowane u dzieci i młodzieży, którzy doświadczają traumatycznych wydarzeń, takich jak przemoc domowa czy zaniedbanie.

Okres pandemii COVID-19 obfitował w różnego rodzaju czynniki stresujące. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali, że w ich wyniku w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne "postarzające" mózg o parę lat - poinformowało pismo "Biological Psychiatry: Global Open Science".

Zbadano 163 nastolatków

Mózg zmienia się w sposób naturalny wraz z wiekiem. W okresie dorastania następuje intensywniejszy rozwój takich struktur jak hipokamp (biorący udział w procesach uczenia się) czy ciało migdałowate (współodpowiedzialne za regulację emocji). Jednocześnie tkanki korowe stają się cieńsze.

Po porównaniu obrazów mózgu 163 nastolatków przed pandemią oraz w czasie jej trwania naukowcy stwierdzili, że w czasie lockdownu u nastolatków wyżej wymienione procesy przyspieszyły. Mózgi badanej młodzieży wyglądały na kilka lat starsze w porównaniu z mózgami rówieśników przed pandemią.

Zjawisko znane nauce

Do tej pory takie przyspieszenie starzenia się mózgu obserwowano u dzieci, które doświadczały trudności przewlekłych, na przykład przemocy domowej, zaniedbania, dysfunkcyjności rodziny i tym podobnych.

Choć doświadczenia te mają związek z większym ryzykiem pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym w późniejszym życiu, nie wiadomo, czy zmiany zaobserwowane w mózgach nastolatków w czasie pandemii będą miały jakikolwiek wpływ na późniejszy stan ich psychiki. Nie jest też jasne, czy będą one trwałe.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania z udziałem tej samej grupy osób, aby sprawdzić, czy pandemia zmieniła trajektorię rozwoju mózgu w perspektywie długoterminowej oraz w jaki sposób zmiany te mogą wpływać na zdrowie psychiczne.

Naukowcy zaobserwowali, że pandemia postarzyła mózgi nastolatkówShutterstock

Autor:kw/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości