Ostre słowa Miedwiediewa w Davos. "Dialog w sprawie wiz toczy się karygodnie długo"


Dialog między Unią Europejską a Rosją ws. ruchu bezwizowego toczy się w sposób "karygodnie długi i bardzo powolny" - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w środę, występując na sesji plenarnej Forum Ekonomicznego w Davos.

- Chciałbym skrytykować partnerów europejskich - nie zawsze nas oni słyszą. Dialog w sprawie wiz toczy się karygodnie długo i bardzo powoli - oświadczył Miedwiediew, występując na sesji 43. forum w Davos.

Otwarcie na Europę?

Strona rosyjska proponuje "przejście do ściślejszej współpracy (z UE), wprowadzenie ruchu bezwizowego, stworzenie wspólnej przestrzeni gospodarczej, która mogłaby stać się podstawą wspólnego rynku od Atlantyku do Oceanu Spokojnego" - - wskazał. Jednak "na kluczowych rynkach, na przykład energetycznym, tworzone są niepotrzebne przeszkody w efektywnej pracy" - kontynuował.

Miedwiediew podkreślił, że wzrost gospodarczy w Rosji w 2012 roku sięgnął 3,5 proc. PKB i że sytuacja makroekonomiczna jest stabilniejsza. Oświadczył, że pożądane tempo wzrostu gospodarczego dla Rosji to 5 proc. rocznie, i aby to osiągnąć, wzrost inwestycji powinien sięgać co najmniej 10 proc. rocznie. Z tego powodu - jak zapewnił - władze rosyjskie są zainteresowane przyciągnięciem inwestycji zagranicznych na dużą skalę.

Wojna o energetykę

Wcześniej w środę Miedwiediew w wywiadzie dla agencji Bloomberg wezwał, by nie upolityczniać działań rosyjskiego państwowego koncernu Gazprom w Europie. Skrytykował również unijny trzeci pakiet energetyczny. Wymusza on dostęp konkurentów rosyjskiego koncernu Gazprom do gazociągów w Unii Europejskiej oraz pozbawia dostawców kontroli nad przesyłem gazu.

Wizowe obawy

Rosja i UE negocjują obecnie porozumienie o ułatwieniach wizowych, które umożliwi przyznawanie wiz wielokrotnych do UE kolejnym kategoriom obywateli Rosji, m.in. dziennikarzom, studentom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego. Władze w Moskwie krytykują tempo rozmów; w grudniu prezydent Władimir Putin oświadczył, że brak ruchu bezwizowego szkodzi relacjom gospodarczym.

Niektóre kraje unijne obawiają się, że zniesienie wiz dla obywateli Rosji doprowadzi do napływu imigrantów z Kaukazu Północnego. Część krajów UE podnosi zastrzeżenia dotyczące łamania praw człowieka w Rosji. Podzielone są też wśród krajów UE zdania, czy Rosja powinna uzyskać prawo do ruchu bezwizowego w relacjach z Unią przed innymi krajami Europy Wschodniej.

43. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem prawie 50 szefów państw lub rządów potrwa do 27 stycznia.

Autor: //gak / Źródło: PAP